VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

LEGEA 4/2008 sau legea lui Mitica

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
alexandra

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: LEGEA 4/2008 sau legea lui Mitica   19.08.12 8:17

Revenind dupa vacanta mi-am aruncat ieri un ochi pe blogul Vioricai si ce-am descoperit?

FRATE LA MECIUL STEAUA MACABI HAIFA AM SCRIS PE UN CARTON FACK ISRAEL FACK MOSSAD SI AU VENIT 2 MASINI DE POLITIE
SA ME PERCHETIONEZE VA DATI SEAMA CE MUIERI SUNT! LE E FRICA DE P**A LU MITICA *UIE ISRAEL

Israel, ne-Israel sau ce probleme are baiatul asta nu ma intreseaza, ce vreau eu sa discutam este controversata lege data de Dumitru Dragomir, care are ecou si acum dupa 4 ani. Au fost multe proteste ale suporterilor, "Mitica la puscarie" a devenit un hit, insa pana acum legea n-a fost modificata.

AICI aveti textul integral al Legii 4/2008 privind prevenirea si combaterea violentei cu ocazia competitiilor si a jocurilor sportive.

Cu toate ca exista o lege ce combate violenta in sport, Mitica Dragomir, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, a tinut sa intre in istorie, dand una din cele mai aberante legi(4/2008) ce creaza cadrul unor abuzuri inimaginabile, care trateaza spectatorii ca pe niste potentiali infractori si protejeaza persoane care de cele mai multe ori se afla la baza incaierarilor: conducatorii de cluburi si fortele de ordine.

Legea 4 omoara spectacolul din tribune. Steagurile, bannerele si orice alte obiecte specifice unui meci de fotbal devin treptat istorie, stadionul transformandu-se intr-o „sala de cinema”. Ce spune legea? “Încercarea de a introduce, deţinerea, confecţionarea sau folosirea în incinta arenei sportive a obiectelor artizanale şi de distracţie, de orice clasă, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 5 ani plus măsura interzicerii accesului pe stadioane între 2 şi 4 ani”. In mod normal te gandesti la artificii, fumigene, petarde, insa tinand cont ca obiectele artizanale si de distractie nu-s definite in niciun paragraf al legii, totul ramane la latitudinea fortelor de ordine, care pot sa te salte pentru un banner „Mitica la brutarie”, considerandu-l obiect de distractie, deci infractiune! De altfel s-a si intamplat.

Legea 4 iti face „program” de weekend.
Persoanele faţă de care s-a dispus măsura interzicerii accesului pe arenele sportive au obligaţia ca, pe timpul desfăşurării competiţiilor pentru care s-a dispus măsura, să se prezinte la cel mai apropiat sediu al poliţiei, jandarmeriei sau poliţiei de frontieră”.
La ora actuala exista destui suporteri interzisi pe stadioanele din tara. Unele interdictii sunt justificate, altele sunt exagerari ale Jandarmeriei, oamenii primind in mod nejustificat interdictia de a intra pe arenele sportive. Principalul motiv pentru care suporterii au fost pana acum interzisi sau amendati este aruncarea cu obiecte contondente pe teren, urmeaza patrunderea pe stadion sub influenta bauturilor alcoolice sau utilizarea de steaguri si bannere cu mesaje obscene sau cu caracter rasist.

Sa luam un exemplu: conf. Legii lui Mitica, un suporter stelist care are interdictie pe stadion, are obligatia ca in ziua meciului, pe timpul desfasurarii meciului Stelei, sa se prezinte la sectia de politie si sa stea acolo vreo doua ore, pana se termina partida, in caz contrar e amendat cu 1500 roni.
Neprezentarea la cel mai apropiat sediu al poliţiei sau jandarmeriei pe timpul desfăşurării unei competiţii pentru care s-a dispus măsura interzicerii constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 500 la 1.500 de lei sau prestarea a 120-200 de ore activităţi în folosul comunităţii”. Eu ma intreb: daca ai chef de un film sau de o iarba verde cu familia sau pur si simplu sa stai acasa sa lenevesti, ce te faci?

Legea 4 a dus tot mai mult si la infiltrarea jandarmilor in civil in randul galeriilor de la fotbal, ceea ce a crescut animozitatea dintre suporteri si jandarmi. Jandarmii pot intocmi procese verbale fara sa aiba probe ca suporterul a comis vreo ilegalitate ( doar e usor sa-l fortezi pe un suporter sa semneze in calitate de martor) si pe langa amenda ii dai si interdictia de a intra pe stadion un an de zile. Cum aritmetica e destul de grea pentru unii s-a ajuns ca pentru 60 de torte aprinse in peluza la un meci, aproape 500 de suporteri dinamovisti sa fie interzisi pe stadioane. Multi contesta in instanta procesele verbale intocmite de jandarmi, insa pentru ca plangerea contraventionala se judeca in sase luni, din cauza ca sistemul judiciar merge mult mai greu la noi, ei raman practic interzisi.

Legea spune ca pe stadion n-ai voie cu obiecte contondente. Obiect interzis este bineinteles si umbrela. Ati citit bine, umbrela. Cu toate ca multe stadioane de la noi din tara sunt neacoperite, nu esti lasat sa intri pe stadion cu umbrela, chiar de ploua torential! Mai bine faci penumonie, insa cum umbrela nu intri! Obiecte interzise pe stadion sunt bricheta, cheile si tot ce i se pare „suspect” celor de la poarta, ce fac perchezitia. Pentru ca acum cativa ani, la un meci Rapid- Steaua un spectator a aruncat cu o bricheta pe teren, Dragomir a decratat: nicio bricheta pe stadioane! Suporterii care ocupa loc in peluza, au ajuns sa fie umiliti si dezbracati aproape pana la boxeri ! E degradant sa fii cautat prin buzunare, in geanta, sa fii intrebat daca ai bricheta sau pix asupra ta si sa le lasi la poarta, ca n-ai voie cu ele pe stadion. Nici pomeneala sa le recuperezi dupa.

Am prins si eu doua incidente la baschet, care vorbesc de excesul de zel al celor de la securitate. La intrare cu totii am primit un pliant cu jucatorii si detalii legate de echipa adversa. In timpul meciului, aud pe cineva in spatele meu strigand pe un spectator din fata,incercand sa-i atraga atentia si sa se uite in spate. Vazand ca amicul nu-l aude, el face un ciomoiog din pliantul ala de hartie si-l arunca spre el, insa se loveste de umarul lui si ricoseaza pe teren, la marginea lui (spectatorul statea in randul 2) In trei secunde au aparut fortele de la securitate si l-au ridicat pe asta din spate care a aruncat hartia, nici n-a apucat sa se dezmeticeasca. Nu l-am mai vazut in jumatatea a doua a meciului. La fel de repede au evacuat si niste oameni, la un alt meci, care au afisat un banner cu Rosia Montana (ceva de genul U nu e Rosia Montana )desi nu era nimic ofensator, rasist etc. Daca esti saltat de jandarmi e clar: amenda sau interdictie intr-o arena sportiva , alta scapare n-ai.

Cenzura pe stadion a atins noi limite la sfarsitul campionatului trecut, cand cei de la securitate au confiscat un banner afisat de un pusti de 9 ani, lasandu-l pe acesta in lacrimi. Ce scria pe banner? "Vreau si eu ceva: Steaua campioana". Trivialitate? Nu. Obscen? Nu Mesaj rasist? Nu Mesaj violent? Nu! Explicatia a fost urmatoarea. Conform legii lui Dragomir, baiatul ar fi trebuit sa se prezinte cu o jumatate de ora inainte de meci la observatorul partidei si el sa-i dea aprobare pentru bannerul acela. Fara acordul lui, nu e voie sa afisezi niciun mesaj pe stadion. I s-a spus: nu respecti legea! Ce mai conteaza ca micul stelist a lucrat o zi pentru a pregati bannerul,fiind certat si de mama lui pentru ca murdarise gresia din bucatarie, ce mai conteaza lacrimile lui, importanta e litera legii.

Legea vorbeste doar de pedepsirea spectatorilor pentru afisarea unor anumite tipuri de mesaje, dar nu spune nimic despre conducatorii si oficialii cluburilor care incita la violenta prin declaratii sau chiar gesturi idioate facute pe stadion. Ei n-ar trebui amendati, sanctionati si interzisi pe stadioanele din tara, la fel ca si spectatorii ? N-ar fi fotbalul mai curat fara un Mihai Stoica in tribuna, care-si permite sa loveasca spectatori, fara un George Becali si alti conducatori de club asemeni lui, fara o Anamaria Prodan care incita in mod direct la violenta impotriva arbitrilor? Legea spune ca spectatorii n-au voie sa consume alcool, iar in ziua meciului pe o raza de 200m, barurile din zona stadionului sunt inchise. Daca esti prins in stare de ebrietate, esti amendat si posibil sa fi interzis pe stadion. Culmea e ca se consuma alcool pe stadion la logii si tribuna VIP de catre oficialii cluburilor si invitatii lor. De ce discriminarea asta? Inclusiv Mitica Dragomir, initiatorul legii, se rasfata cu un pahar de sampanie la meciuri.

Legea are si multe amendamente ce prevad pedepse cu inchisoarea, pentru incidente minore, insa eu stau si ma intreb: era nevoie de asa ceva? Din cauza mediatizarii in exces a unor incidente, s-a creat o adevarata psihoza ca suporterii se bat pe stadioane, in mod constant. Pai in cluburile de noapte, de exemplu, sunt mult mai multe incidente, insa eu n-am auzit sa se dea o lege speciala pentru cluburile din Romania, asa cum a facut Mitica in fotbal.

Nu cumva sa sarbatoriti victoria echipei favorite aprinzand artificii. Pedeapsa e intre 6 luni si 5 ani de puscarie! Daca un fan este prins cu o petarda pe stadion sau in apropierea unui stadion, risca o pedeapsa de la 2 la 5 ani de inchisoare. Petarda asta te poate costa mai scump decat un furt sau chiar decat un trafic de droguri, pedepsite conf. Codului Penal cu (1-5 ani), respectiv (2-7 ani).

Legea s-a dat pentru a indeparta „huliganii”, dar ce a facut a fost sa indeparteze oamenii de pe stadioane, "Mitica la puscarie" avand potentialul de a deveni cel mai logeviv slagar romanesc.

Sus In jos

LEGEA 4/2008 sau legea lui Mitica
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Sport-
Mergi direct la: