VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

"Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   22.09.12 2:20

Spune un domn pe un forum.
Imi dati voie sa cred altceva ????

Mai feciori...era fiul lui Iosef si al lui Miriam.
Tamplar.Facator de cruci pentru romani (de la Roma)
Circumcis.
Rabbi dupa unii
Stiutor al Thorei pe dinafara.
Primul comunist si primul om de bine
Dotat cu talentul de a mobiliza masele (mai tarziu si Paunescu l-a avut)
Le-a vorbit pe limba lor si le-a dat sperante.
Ca vor ajunge in rai sanatosi si bogati.
Cat pe ce sa se creada "Mesia ",dar s-a trezit la timp: "Eli...Eli...lama sabahtami?"
Ametit de otet si de durerea ranilor, cade in coma.
Se trezeste si iese din cosciugul de piatra si se duce mancand pamantul.
Unii zic ca s-a insurat si a avut si copii.
Bietii invataceii lui,oameni simpli de la tara,au crezut ca vad fel de fel de minuni si bazaconii,ca apoi adunand si alte snoave sa scrie peste vre-o 200 de ani 4 istorii putin cam plagiate una de la alta.
Din istorie in istorie,oamenii necajiti,plini de dari si viata grea, au tot crezut ca vine altcineva sa ii scape de belele si sa le ia cu el.
Evreii il mai asteapta si azi.
Crestinii s-au hotarat.
Poate au fitilul mai scurt.

Si unii si altii fac parale bune din istoria asta
Argheologia nu a gasit nimic material sa dovedeasca ca persoana in cauza a trecut pe pamant si a lasat urme.
De aceea arheologia nu face parale din povestea asta.
Arheologia este o ramura a stiintei falimentara si intretinuta de stat.

Fericiti cei saraci cu duhul.....

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
riham

Data de inscriere : 04/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   22.09.12 7:30

Arheologia demonteaza povestea din cat se pare .
Sus In jos
Blandu

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   22.09.12 8:00

mama ei de arheologie cum da lucrurile peste cap
Sus In jos
riham

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   22.09.12 8:16

Blandu a scris:
mama ei de arheologie cum da lucrurile peste cap
Crezi ca o vor desfiinta de tot ?Oare la liceele /facultatile teologice este studiata ?Sau se aduc dovezi arheologice ?
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   22.09.12 9:40

"Crede si nu cerceta" m-a impiedicat sa cred
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   24.09.12 20:41

riham a scris:
Oare la liceele /facultatile teologice este studiata ?Sau se aduc dovezi arheologice ?
In facultatile teologice ortodoxe se studiaza arheologia din perioada crestinismului primar si se face la modul serios.
abbuviorica a scris:
"Crede si nu cerceta" m-a impiedicat sa cred
Principiul biblic este "cerceteaza" asa cum spune Sfanta Scriptura: Toate să le încercaţi; ţineţi ce este bine;( 1Tesaloniceni 5:21) Comunitatea crestina intotdeauna a fost libera in Duhul Sfant sa selecteaze si sa foloseasca orice sursa scrisa in vederea zidirii duhovnicesti.
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   29.09.12 17:52

Tu te picepi Alexandra dar cati ca tine ?
Sus In jos
riham

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   30.09.12 8:51

Blandu a scris:
Tu te picepi Alexandra dar cati ca tine ?
Cam 10 % .Cu indulgenta .Scuze, nu vreau sa jignesc si tare as vrea sa pot fi contrazisa .
Sus In jos
Dana H

Data de inscriere : 01/10/2012

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   01.10.12 13:10

Crezul de la Niceea

Cred într-unul Dumnezeu, Tatăl Atotțiitorul, făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.

Și într-unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu unul născut, care
din Tatăl s-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină,
Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat; născut, nu făcut, cel de-o
ființă cu Tatăl, prin care toate s-au făcut.

Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire s-a pogorât din
ceruri și s-a intrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara, și s-a
făcut om.

Și s-a răstignit pentru noi în timpul lui Pontiu Pilat, a pătimit și s-a îngropat și a înviat a treia zi, după Scripturi.

Și s-a suit la ceruri și șade de-a dreapta Tatălui. Și iarăși va să
vină cu slavă, să judece viii și morții, a cărui Împărăție nu va avea
sfârșit. Și întru Duhul Sfînt domnul de viață făcătorul, care din Tatăl
purcede, cela ce împreuna cu Tatăl si cu Fiul este închinat și slăvit,
care a grăit prin prooroci. Și întru una sobornicească și apostolească
Biserică, mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor. Aștept învierea
morților, și viata veacului ce va să fie. Amin

Alexandra are dreptate , oricine este liber sa caute , dar din pacate foarte multi oameni merg pe aceasta premiza , crede si nu cerceta sau fa ce spune popa nu ce face popa , daca ne intoarcem in timp realizam ca toate cele mai de sus au fost facute in anul 325 dupa Hristos , ceea ce nu am inteles si nu o sa inteleg vrodata este nepasarea oamenilor , imi este greu sa cred niste lucruri hoatarate de oamenii de la acele vremuri de imparati si de episcopi .
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   01.10.12 19:14

Dana H a scris:

Alexandra are dreptate , oricine este liber sa caute , dar din pacate foarte multi oameni merg pe aceasta premiza , crede si nu cerceta sau fa ce spune popa nu ce face popa , daca ne intoarcem in timp realizam ca toate cele mai de sus au fost facute in anul 325 dupa Hristos , ceea ce nu am inteles si nu o sa inteleg vrodata este nepasarea oamenilor , imi este greu sa cred niste lucruri hoatarate de oamenii de la acele vremuri de imparati si de episcopi .

Din pacate d-voastra doamna Dana faceti parte din aceeasi categorie de oameni, a celor care cred fara sa cerceteze sau a celor care nu mai cred bazandu-se pe o cercetare extrem de superficiala. Din postarile d-voastra de pe alte formuri reiese clar slaba educatie religioasa crestina si asta v-o spun cu toata sinceritatea. Lacunele d-voastra mari in privinta credintei crestine se vede si din postarea aceasta.
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   01.10.12 19:43

Asa cum stiti, Biblia este o culegere de texte. In primele trei secole nici macar nu exista un canon fix al scrierilor cu valoare de adevar, pentru ca crestinii n-au fost niciodata obsedati de infailibilitatea scrierilor si a autorilor lor, au fost liberi sa cerceteze orice scriere in vederea zidirii duhovnicesti. De aceea in cultul Bisericii exista si astazi elemente teologice inspirate din scrieri considerate azi "apocrife" si pastrate prin Traditie. Comunitatea crestina de atunci se baza pe discernamantul duhovnicesc ce functiona pe principiul persoanei in comuniune,a persoanelor lucrand impreuna, "ca un singur trup". Odata insa cu amplificarea miscarilor religioase sincretice si a cresterii numarului de scrieri gnostice, cu larga raspandire printre oameni, s-a simtit nevoia alcatuirii unui canon al scrierilor cu valoare de adevar, pentru a proteja oamenii de diferite semnificante amagitoare. Apostolii au folosit limbajul si mijloacele culturale existente in epoca, asa cum mai tarziu, in sec. IV, Sfintii Parinti vor utiliza limbajul si conceptele filozofiei grecesti pentru a consolida teoretic principalele repere ale doctrinei crestine bisericesti, aceeasi de la origini, insa explicitata si dezvoltata in timp. Marturisirea primilor crestini , nu s-a folosit de limbajul filosofic, caci erau oameni simplii, insa exista o acuratete a semnificatelor Tata,Fiu si Sf. Duh pe care le-au utilizat marturisirea acestora inca de la inceput. Daca exista un element de revelatie, in marturisirea ucenicilor lui Iisus acesta e reprezentat de semnificatele Tatal, Fiul si Duh, deci doamna Dana, la Niceea nu "s-a inventat" Crezul, ci acesta exista, acesta era credinta oamenilor, acolo doar s-a formulat teoretic.

Mai bine ati cerceta Islamul si vedeti de ce un calif , la 300 de ani dupa moartea lui Mohammed a aras toate scrierile si literatura religioase din epoca si a pastrat doar unele, considerandu-le ca avand valoare de adevar, intocmind astfel Coranul. Deci Coranul in forma scrisa a aparut la cateva sute de ani dupa Mohammed, nici musulmanii n-au avut un canon fix al scrierilor. Uite crestinii n-au ars nimic, au stabilit doar canonul biblic, insa au lasat si scrierile neinspirate divin sau scrise la modul subiectiv, toata literatura ce exista atunci. Poate au gresit, ca daca ardeau si ei tot, nu mai aveati azi motive sa va legati de asa zisele "masluiri" ale textului biblic, pe care le imputa musulmanii, (dar refuzand sa ne arate textele biblice in care ei cred) nu mai exultau unii musulmani frecandu-si mainile de bucurie la descoperirea unei noi "evanghelii" , pentru ca nu s-ar mai fi descoperit sau sa ne mai spuneati ca suntem nepasatori, ca nu cercetam nimic, considerand, probabil ca doar musulmanii sunt "experti" in studii biblice si istoria crestinismului, in special conciliile ecumenice.
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   01.10.12 20:08

Crezul este un rezumat al Sfintei Scripturi asa cum au inteles-o Apostolii si Biserica inca de la inceput. Apare de altfel in textul biblic ( cap. Faptele Apostolilor), fiind dezvoltat si explicitat in timp, insa este acelasi de la origini.
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   01.10.12 20:31

Citat :
Mai bine ati cerceta Islamul si vedeti de ce un calif , la 300 de ani dupa moartea lui Mohammed a aras toate scrierile si literatura religioase din epoca si a pastrat doar unele, considerandu-le ca avand valoare de adevar, intocmind astfel Coranul.

rectificare: Ordinul de a arde toate scrierile considerate false a fost dat dupa moartea lui Mohammed, insa nu la 300 de ani. La 300 de ani dupa moartea profetului s-au intocmit culegerile de hadituri. Asa cum in secolul III islamic (sec. IX), carturarii musulmani au examinat in detaliu toate haditurile existente in epoca si le-au catalogat ca fiind slabe/false sau autentice asa si carturarii crestini au adunat toate scrierile religioase din epoca si le-au analizat, stabilind canonul biblic.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   02.10.12 1:17

Este util a ne documenta asupra acestor concilii de la inceputul crestinismului.
Vedem dinamica dezvoltarii religiei crestine,stabilirea tiparului ei si nu schimbari de dragul schimbarilor.
Am facut notite atunci,am sintetizat cele stabilite la diverse perioade,am sa le caut caci sunt interesante.

Alexandra a punctat bine aici:
Comunitatea crestina de atunci se baza pe discernamantul duhovnicesc ce functiona pe principiul persoanei in comuniune,a persoanelor lucrand impreuna, "ca un singur trup". Odata insa cu amplificarea miscarilor religioase sincretice si a cresterii numarului de scrieri gnostice, cu larga raspandire printre oameni, s-a simtit nevoia alcatuirii unui canon al scrierilor cu valoare de adevar, pentru a proteja oamenii de diferite semnificante amagitoare.

Asa cum stilul scrisorilor variaza de la epoca la epoca,suportul pe care sunt scrise,modul de adresare,
dar fara a stirbi cu nimic dragostea de atunci,fata de cea de acum, a fiului catre tata,a mamei catre fiica sau a iubitei catre iubit
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: "Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."   

Sus In jos

"Eu cred în ce spune în Biblie : Isus era Fiul lui Dumnezeu."
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Cultura :: Cenaclul forumului-
Mergi direct la: