VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Omar Bakri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
alexandra

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Omar Bakri   04.10.12 15:17

Ziua de Cluj : liderul islamist Omr Bakri nu prea cunoaste istoria, daca ne-a bagat si pe noi in "teritoriul islamic", ce trebuie eliberat de catre musulmani. N-am fost niciodata pasalac turcesc, ca Bulgaria sau Serbia, ce naiba Sa vedeti ce spune:

Liderul islamist Omar Bakri declară, într-un interviu publicat de cotidianul bulgar "24 ceasa", că Bulgaria, România, dar şi alte state pot fi ţinte ale atentatelor teroriste.

Întrebat dacă, din punct de vedere religios, Bulgaria poate fi considerată o ţintă legitimă a mujahedinilor din cauza politicii sale, el a spus că, din punctul său de vedere, Bulgaria este un teritoriu islamic.

"Din moment ce islamul a pătruns într-un teritoriu, acesta este considerat islamic. De aceea, musulmanii sunt datori să-l elibereze într-o zi. Spania, de exemplu, este teritoriu musulman. Europa de Răsărit - de asemenea. România, Albania, Macedonia, Serbia şi Kosovo, Bosnia... Însă din cauza trupelor sale în Afganistan şi Irak şi din cauza colaborării sale militare cu Israelul, Bulgaria este de asemenea o ţintă legitimă. Noi considerăm că pot fi săvârşite atentate în inima Bulgariei. Se poate şi în România, şi în alte state. Aceasta depinde de tactica şi strategia la faţa locului. Atentatul de la Burgas a fost împotriva unei ţinte israeliene. De aceea toţi care au murit acolo sunt fii de israelieni şi între ei există mulţi oameni importanţi. Ei au multă putere", a spus el.

Omar Bakri este un lider radical islamist de origine siriană, cu puternice legături cu Al-Qaeda. În 2005, presa scria că zeci de membri ai grupului pe care el îl conducea la acea vreme, Al-Muhajiroun, au participat la atentate sinucigaşe sau au făcut parte din reţeaua de susţinere a Al-Qaeda. El a stat 20 de ani la Londra, iar după atentatele din iulie 2005 a plecat în Liban, interzicându-i-se revenirea în Marea Britanie. În noiembrie 2010, Agenţia Naţională de presă din Liban anunţa că Bakri se află printre cele 54 de persoane condamnate de un tribunal militar la detenţie pe viaţă ca urmare a acuzaţiilor de terorism.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   04.10.12 22:22

Lucruri grele.
Prezentarea personajului ne spune insa ca este deja condamnat pentru terorism.

Nu cunosc amanunte,nu stiu daca mai are influenta sau este inca unul din producatorii de youtub-uri carora din pacate le cad victime oameni naivi si care cred ca si el reprezinta islamul.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
riham

Data de inscriere : 04/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 7:51

Prima data aud de personajul asta .
Mi-a adus aminte de cel care trecuse la crestinism si totusi era lider musulman si conducea rugaciunea in moschee .
Ei nu pot reprezenta islamul .
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 12:44

Nu prea are importanta daca reprezinta sau nu Islamul, sunt o multime de forme concrete ale Islamului in functie de viziunea si intelegerea fiecaruia, ce e important pentru noi e daca omul are notorietate in randul populatiei, cati il urmeaza in ideile sale nocive. Sunt destui musulmani care l-au considerat si pe Osama bin Laden un aparator al musulmanilor si Islamului, mare seic si mujahedin, deci ma astept ca si Bakri sa aiba ceva fani Sa ne retragem noi odata trupele din Afghanistan si atunci nimeni nu va mai avea cu noi nimic.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 15:22

Islamul deocamdata sufera de o autoritate centralizata,chiar si locala,care sa poata fi arbitru,care sa distinga afirmatiuile corecte din punct de vedere islamic de cele incorecte si chiar sa blameze public devierile de la religie a unor celrici sau musulmani simpli.
Organizat de la inceput pe principiul tribului -hamulei - este greu acum sa se obtina acea autoritate,asa ca totul de rezuma la regiuni,tari si grupari,fiecare are traditia sa islamica,obiceiurile lui,pedepsele lui.
Mereu si mereu occidentalii fac aceeas greseala.Incearca sa introduca in tiparele lor comportarea altora.
Sus In jos
Dana H

Data de inscriere : 01/10/2012

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 17:05

Astazi am avut de semnat niste contracte si a trebuit sa colind , aveam cu mine geanta de mana + o geanta plina cu dosare , nu mare mi-a fost mirarea sa vad si niste priviri mai ciudate intorcandu-se catre mine de ce ? , pai asa pentru ca sunt acoperita si poate in geanta mea cu dosare am alt ceva ? , dar Alhamdulilah am rezolvat si m-am intors la birou
In general oamenii se panicheaza foarte repede cand aud cate o stire din asta ,iar massmedia are grija sa o infloreasca si mai mult , nu zic ca nu este normal , dar nu cred ca in Romania se v-a intampla asa ceva ,
Din pacate astfel de stiri nu fac altceva decat sa ne afecteze pe noi musulmanii care traim in tarile Europene , fac oamenii sa se teama de noi , iar acest lucru nu este usor .
De multe ori mi s-a intamplat sa fiu jignita in public pentru faptul ca sunt musulmanca , si cel mai rau a fost dupa 11 sept , cand toti strigau BIN LADEN .
Islamul este si v-a fi o parte din viata mea , In Islam m-am regasit , Si asta sunt eu o musulmanca cu frica de Dumnezeu , Si InshAllah asa o sa mor .
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 19:23

Dana H a scris:
Astazi am avut de semnat niste contracte si a trebuit sa colind , aveam cu mine geanta de mana + o geanta plina cu dosare , nu mare mi-a fost mirarea sa vad si niste priviri mai ciudate intorcandu-se catre mine de ce ? ,.

Depinde si ce privire arunca :-) De multe ori intorci privirea pe strada cand vezi ceva ce-ti atrage atentia, fara nici un gand, pur si simplu te uiti, e instinctual. Si eu ma mai uit cand vad o femeie cu hijab ... dar o fac mai discret, sa nu se simta prost. Ma uit din curiozitate sa vad cum si-a prins baticul, ca am vazut ca se poarta stiluri diferite. (cred ca depinde de tara de unde e. La Cluj vezi studente straine cu hijab).
Sus In jos
Dana H

Data de inscriere : 01/10/2012

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 21:43

De vro 13 ani cunosc acest lucru , dar nu la asta am vrut sa fac referire ci la faptul ca oamenii sunt foarte influentabili ,si dupa stirea de ieri oamenii au o oarecare retinere la tot ceea ce inseamna musulman.
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 23:03

Dana H a scris:
Astazi am avut de semnat niste contracte si a trebuit sa colind , aveam cu mine geanta de mana + o geanta plina cu dosare , nu mare mi-a fost mirarea sa vad si niste priviri mai ciudate intorcandu-se catre mine de ce ? , pai asa pentru ca sunt acoperita si poate in geanta mea cu dosare am alt ceva ? , dar Alhamdulilah am rezolvat si m-am intors la birou
In general oamenii se panicheaza foarte repede cand aud cate o stire din asta ,iar massmedia are grija sa o infloreasca si mai mult , nu zic ca nu este normal , dar nu cred ca in Romania se v-a intampla asa ceva ,
Din pacate astfel de stiri nu fac altceva decat sa ne afecteze pe noi musulmanii care traim in tarile Europene , fac oamenii sa se teama de noi , iar acest lucru nu este usor .
De multe ori mi s-a intamplat sa fiu jignita in public pentru faptul ca sunt musulmanca , si cel mai rau a fost dupa 11 sept , cand toti strigau BIN LADEN .
Islamul este si v-a fi o parte din viata mea , In Islam m-am regasit , Si asta sunt eu o musulmanca cu frica de Dumnezeu , Si InshAllah asa o sa mor .
Bun dar nu vad legatura intr contractele ce le-ati semnat si osama ben laden ?
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 23:04

alexandra a scris:
Dana H a scris:
Astazi am avut de semnat niste contracte si a trebuit sa colind , aveam cu mine geanta de mana + o geanta plina cu dosare , nu mare mi-a fost mirarea sa vad si niste priviri mai ciudate intorcandu-se catre mine de ce ? ,.

Depinde si ce privire arunca :-) De multe ori intorci privirea pe strada cand vezi ceva ce-ti atrage atentia, fara nici un gand, pur si simplu te uiti, e instinctual. Si eu ma mai uit cand vad o femeie cu hijab ... dar o fac mai discret, sa nu se simta prost. Ma uit din curiozitate sa vad cum si-a prins baticul, ca am vazut ca se poarta stiluri diferite. (cred ca depinde de tara de unde e. La Cluj vezi studente straine cu hijab).

Si eu la fel
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   05.10.12 23:05

Dana H a scris:
De vro 13 ani cunosc acest lucru , dar nu la asta am vrut sa fac referire ci la faptul ca oamenii sunt foarte influentabili ,si dupa stirea de ieri oamenii au o oarecare retinere la tot ceea ce inseamna musulman.

In ce tara ?
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   06.10.12 1:07

Dana H a scris:

De multe ori mi s-a intamplat sa fiu jignita in public pentru faptul ca sunt musulmanca ,

Doamna Dana,la toate popoarele avem si categoria asta.
Mai saraci cu duhul,care cred ce li se spune, pentru ca nu au capacitatea sa gandeasca singuri.
Sper ca ati avut ocazii sa va simtit si confortabil.

Ceea ce ramane insa in impresia oamenilor referitor la acest Bakri,este faptul ca a fost deja implicat in Anglia in activitati teroriste si se pare ca si in Bulgaria.
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   06.10.12 7:35

Dana H a scris:

Toate etniile si confesiunile au inventarul lor de stereotipii, toate sunt reduse la cateva clisee, in functie de nivelul de educatie si cultura al fiecaruia. Prejudecatile se nasc, evolueaza, unele mor, altele sunt inlocuite cu unele noi, insa de existat vor exista mereu. E benefic ca oamenii sa cunoasca aceste stereotipii, pentru a putea contracara cultura cliseelor referitoare la ei in diferite tari. De multe ori contracararea doar amplifica cliseele existente (vezi reactiile violente ale unora) si certifica ca stereotipul nu este intotdeauna o minciuna totala, ci un adevar partial ridicat la rang de adevar general. Si noi, romanii, ne confruntam cu numeroase stereotipii, cel mai adesea negative, si evreii si tiganii etc. Stereotipurile functioneaza chiar si in interiorul aceleasi etnii; se stie ce se spun banatenii de moldoveni sau oltenii de ardeleni. Mecanismul mental functioneaza la fel peste tot, de aceea exista atitudine islamofoba in occident sau atitudine crestinofoba si mai ales israelofobie si americanofobie in zone islamice.
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   06.10.12 8:02

Sentimentele islamofobe nu se nasc datorita Islamului ideal, teoretic, ci datorita formelor Islamului concret, real, imperfect, filtrat de mintea umana, pe care-l intalnim in unele zone musulmane si care sunt resimtite, pe buna dreptate, ca o amenintare. Traim intr-o lume reala, nu in lumea ideilor, de aceea omul este mai sensibil cand vine vorba de realitatea imediata, concreta.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Omar Bakri   

Sus In jos

Omar Bakri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Ultimele stiri politice :: Stiri Romania-
Mergi direct la: