VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
riham

Data de inscriere : 04/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Romania

MesajSubiect: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   13.10.12 20:22

Nu degeaba se spune ca 30 de minute cel putin pe zi de gimnastica ne pune ordine in ganduri .

Toata lumea ar trebui sa faca sport .
Cateva motivatii ar fi:
- Pentru a se mentine in forma (sau pentru a iesi din forma rotunda si a slabi)
- Ca sa se simta bine, adica sa isi imbunatateasca starea emotional
- Ca sa se simta mai bine cu propria persoana (si sa isi creasca stima de sine)
Odata incepute exercitiile fizice ne vor conditiona sa le continuam datorita starii de bine de care vom beneficia in urma lor .
Beneficiile exercitiilor fizice :
-reduc depresia si tulburarile anxioase .
-ne ajuta sa ne re-centram pe propria persoana.
- ne creeaza o stare de detasare fata de probleme.
- devenim mai rezistenti la stres.
- devenim mai sanatosi.
Un depresiv vede tot negru .Dar tulburarea poate fi tratata , si sportul ajuta la diminuarea ei considerabila .Asa ca , atunci cand sunteti deprimati, sportul este un medicament necostisitor care va va pune pe linia de plutire .
Deci exercitiilefizice au anumite avantaje: in primul rand sunt foarte eficiente, rezultatele fiind vizibile dupa 3-5 saptamani. Apoi, nu au efecte secundare. Ele sunt la indemana oricui si pot fi gratuite. In plus, ele amelioreaza si simptomele depresiei severe, si se pare ca rezultatele pozitive se mentin in timp.
Sus In jos
Blandu

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   13.10.12 23:52

ai inceput sa ma enervezi. Mai intai cu nucile acum cu sportu'. Ma deranjeaza sa ai mereu dreptate. Bine voi alerga juma' de ora (sau o bicicleta ceva,vad eu)
Sus In jos
riham

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   13.10.12 23:55

Blandu a scris:
ai inceput sa ma enervezi. Mai intai cu nucile acum cu sportu'. Ma deranjeaza sa ai mereu dreptate. Bine voi alerga juma' de ora (sau o bicicleta ceva,vad eu)
Eu de ex , imi pun castile in urechi si fac mers rapid cam o ora pe zi .Dar dupa , mi se lumineaza ziua
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   16.10.12 21:53

3 la 1 pentru olandezi (r1)...ne sparg pana la sfarsit
Sus In jos
kuki

Data de inscriere : 12/10/2012

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   17.10.12 9:42

Blandu a scris:
3 la 1 pentru olandezi (r1)...ne sparg pana la sfarsit

Olandezii au fost mai buni ca-s obisnuiti cu iarba:)
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   17.10.12 15:35

daca-i vorba de "iarba" creca noi stam mai bine la tras pe nas.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   17.10.12 20:17

Creierul trebuie oxigenat si nici decum "afumat"
Hai ca noi am cam pierdut trenul,dar ducetii copii sa faca sport,macar o ora pe zi sau la doua.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
Blandu

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   17.10.12 22:27

corect,sa faca 5 rugaciuni zilnice si vor fi ok.
Sus In jos
riham

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   17.10.12 23:52

Si daca in afara de cele 5 rugaciuni mai fac si sport , nu strica deloc.
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   18.10.12 9:52

unii prin cele 5 rugaciuni doar sport fac
Sus In jos
riham

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   20.10.12 9:50

Blandu a scris:
unii prin cele 5 rugaciuni doar sport fac
Asa e .Gasc un moment de pauzain care isi pun ordine in alte lucruri fara legatura cu rugaciunea .
Sus In jos
Kiruna

Data de inscriere : 24/10/2012

MesajSubiect: Sportul   24.10.12 3:09

Sportul de orice naturå si indeferent de timp trebuie så te facå så te simtzi plin de energie, pozitiv si mai ales fericit uitandu-te in oglindå la intregul ce se reflectå in ea Am fåcut sport de micå si dat. accidentårilor am tot schimbat sportul, råmanand in final la cel cu privirea :P In prezent merg la fizioterapie de 2/såpt. pt. a fi de rasul unei "tinere" de 78 de ani care ridicå cu piciorul 18kg. cu usurintzå fårå så stea jos, iar eu ... care m-am crezut in formå panå m-am accidentat( iar :cry:) nu pot ridica mai mult de 8kg.:silent:

Sportu-i sånåtos a concluzionat si un imam, intr-o emisiune Tv., in care spunea cå" D-zeu (Allah) nu a creat in corp atatzia muschi degeaba ..... corpul uman este creat pt. miscare" si in nici un caz pt. stat in pat la Tv. cu o pungå de cips, dulciuri, etc. in bratze chiar recomanda dupå ora 18 så se evite mancatul, iar in cazul foamei un castron de floricele (simple, cu putzinå sare) si 2 pahare cu apå fiind mai sånåtos.
Sus In jos
riham

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   12.11.12 10:56

Sportul iti alunga gandurile negre si-ti da mai multa logicitate a actiunilor .
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?   

Sus In jos

De ce sportul nu ar trebui sa lipseasca din viata noastra ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» LA MULTI ANI DRAGA NOASTRA CLARA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Sport-
Mergi direct la: