VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   17.10.12 22:47

se dezbate pe mai multe forumuri subiectul: DEOCHI.
forumuri crestin ortodoxe,islamice sau pagane.
in pro si contra se aduc citate,versete,Fatwe,psalmi,si istorii infricosatoare de cum diavolul poate stapani trupul omului nevinovat....
Asadar -DEOCHIUL :
Sa ne gandim doar la modele de top....
cred ca este una din categoriile cele mai vulnerabile la deochi...
de bine sau de rau...de la admiratori sau de la dusmani.
dar nu le deoache nimeni....
vin atunci cunoscatorii si spun:
numai anumite persoane pot deochea...alea ce poseda energie
plecam iar sa dam o tura prin targ si vedem ca multe persoane frumoase,inteligente,realizate ,bogate...
nu sunt deocheate,ba din contra,le merge si mai bine.
vin iar cunoscatorii si spun:numai anumite persoane pot deochea...alea ce poseda energieplecam iar sa dam o tura prin targ si vedem ca multe persoane frumoase,inteligente,realizate ,bogate...nu sunt deocheate,ba din contra,le merge si mai bine.vin iar cunoscatorii si spun:numai anumite persoane pot fi deocheate,cele ce au energie negativa...

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

ce este dupa mine deochiul?
o superstitie,
o superstitie a poporului simplu care nu stia de infectii,migrene,tensiuni nervoase sau stress,nu stia cum se face ca ai plecat bine de acasa si la intoarcere te doare capul si ti-e greata.Mama cand eram de un an,mi-a pus o ata rosie la mana iar eu i-am pus fetei mele, ca sa nu o supar pe mama...

cand am intrebat-o -de ce?:mi-a zis: -"sa nu se deoache"
-"cum asa mama sa se deoache, singura?"
-"ei si tu singura...e copil frumos, se poate uita unu cu ciuda si-o deoache"
-"bun...o deoache...si ce i se poate intampla...? schioapata? orbeste? ii piere graiul?
"nici de data asta buna mea mama nu m-a palmuit ,cum n-a facut-o nici cand eram copila,dar stiu ca am necajit-o.
asa ca dragii mei, sa lasam babele sa fie grozave si sa descante,sa lasam popii sa faca banuti pentru vilele lor din dezlegari de deochi si vraji,iar noi care stim ca organismul reactioneaza la orce perturbare sa mergem la doctor si sa cautam cauza...

de regula putin antibiotic,o aspirina sau un algocalmin te scapa de "deochi"...!
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   17.10.12 22:50

Asa...De cate ori cascam sau eram dusa,de cate ori paream absenta sau nu ma simyteam in apele mele mama spuneaL"Hai sa-ti descant"
Nu ca ar fi pus ochii pe mine vre-un fat frumos,dar stiti cum sunt mamele daca manaci si iesi cu un doctor avocat sau inginer...te vede deja aranjata.

Asadar ce facea mama ?
Ma freca de inchietura mainii stangi,acolo unde iei pulsul,ma freca incet si ritmic si spunea fel de fel.
Cateodata se faceau niste galci si era grozav de fericita ca scos raul din mine !!
(Saraca -niciodata nu a banuit cat a mai ramas...!)
I-am zis sa-mi scrie ce spune.
Nu a vrut.
Cica asta se fura.
Si-a gasit....
Eu daca oi freca mana cuiva i se lasa cu atele si ghips....!

................

Ce mai zic babele ????

- se ia un pahar de apa si daca aveti carbuni incinsi se pun cativa carbuni in apa respectiva. Daca nu aveti carbuni incinsi atunci luati 3 sau 5 sau 7 chibrite (sa fie fara sot) pe care le aprindeti rand pe rand. Lasati batul sa arda aproape pana la capat si apoi il lasati sa se stinga in paharul cu apa. Betele de chibrite trebuie aprinse deasupra paharului cu apa si cat timp ard faceti semnul Crucii cu ele. Faceti asta cu fiecare chibrit in parte. Daca se lasa la fund carbunii atunci sunteti deochiati. Daca betele arse stau pe veritical va deochiat un barbat iar daca sunt pe orizontala va deochiat o femeie.

- apoi luati un cutit si cu lama cutitului faceti semnul Sfintei Cruci in paharul cu apa si carbuni de 3 ori. In timp ce faceti semnul Crucii spuneti” In numele Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh. Amin” si spuneti de 3 ori “Tatal Nostru”.

- apoi beti 3 inghitituri din apa respectiva.

- apoi va inmuiati degetul in paharul cu apa si va faceti semnul Crucii pe frunte, obraji, barbie, piept, maini si picioare, coltul de la pat si tocul de la usa.

- apoi aruncati putina apa la radacina unei flori sau afara pe iarba (asta daca aveti posibilitatea) sau o lasati in pahar pana va reveniti.

- daca va face cineva descantecul sa va “scuipe” (la mod simbolic) si sa zica ” ptiu, ptiu, ptiu sa nu te deochi” de 3 ori.

- apoi stai cateva minute intinsi pe pat si cu siguranta ca o sa va reveniti.

Cred ca normal ar fi sa furati acest descantec de la bunici, mame, etc, dar eu vi l-am spus si sper sa va ajute atunci cand aveti nevoie.

Ideal ar fi sa nu aveti nevoie niciodata si sa nu stiti ce inseamna deochiul ca te pune la pamant in cateva minute.
Sus In jos
alexandra

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   18.10.12 23:51

Si eu am invatat sa " strang carbuni" de la bunica, eu asa ii spuneam :-) Prea mult ai descris tu acolo, e mai simpla " operatiunea", fara atatea "semne", cutit , scuiat in san si ce ai mai spus. Pur si simplu folosesti 9 chibrite (eu asa stiu) pe care le aprinzi pe rand si le stingi intr-un pahar cu apa, pahar din care bei trei inghitituri, dupa ce inainte ti-ai facut semnul crucii. Acuma, lasand la o parte superstitiile populare legate de deochi, intotdeauna dupa ce "strangi carbuni" te simti bine, caci remediul asta babesc este unul bun, carbunele dizolvat in apa are efecte benefice asupra organismului, ajuta in cazuri de intoxicatie alimentara, de balonare, indigestie, arsuri stomacale, gastrita, astm, inflamatii, diaree etc. De aia practica asta e impamntenita la tara, pentru eficacitatea ei, de aia a supravietuit, pentru ca omul se simtea mai bine dupa si nu era doar o autosugestie, chiar se simtea, tratamentul naturist cu carbune fiind unul bun.

Ultima editare efectuata de catre alexandra in 19.10.12 0:10, editata de 1 ori
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   19.10.12 0:03

abramburico,aia cu frecatul la incheietura este pentru "aplecate" mai, nu pentru deochi
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   19.10.12 0:20

abbuviorica a scris:
se dezbate pe mai multe forumuri subiectul: DEOCHI.
forumuri crestin ortodoxe,islamice sau pagane.
in pro si contra se aduc citate,versete,Fatwe,psalmi,si istorii infricosatoare de cum diavolul poate stapani trupul omului nevinovat....

A... deci exista un consens intre diversele traditii religioase? Deochiul e privit ca o actiune malefica savarsita de oamenii pizmasi. Cand cineva spune ceva cu invidie, atunci poate deochea.

Invidia, atunci cand are si rautate, poate pricinui rele. Acesta este deochiul. E o lucrare diavoleasca. În mod special oamenii care au invidie și răutate – puțini sunt de aceștia – sunt cei care deochiază. (Cuviosul Paisie Aghioritul)

Ultima editare efectuata de catre alexandra in 19.10.12 0:27, editata de 1 ori
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   19.10.12 0:26

nu neaparat,mamele isi fereau puii si daca cineva ii lauda
Sus In jos
alexandra

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   19.10.12 0:29

Blandu a scris:
nu neaparat,mamele isi fereau puii si daca cineva ii lauda

cam asa, " sigur te-a deocheat X, prea mult s-a uitat la tine", spune baba :-) insa din punct de vedere bisericesc, nu e "deochi" daca lauzi pe cineva fara intentii ascunse, daca il vorbesti de bine nu poate fi deochi.

Despre deochi
Citat :
Deci ce este deochiul şi mai ales dacă el există cu adevărat sau e doar expresia unei frici de privirea celuilalt care poate deveni duşmanul, mai ales atunci când ai de ce să te temi. Dacă privim cu atenţie slujbele şi mulţimea rugăciunilor Bisericii ortodoxe, atunci vom găsi în Molitfelnic şi o „rugăciune împotriva deochiului”. Aşadar, deochiul există şi este acea privire făcută cu răutate, invidie şi poftă de către oamenii răi, care poate aduce durere, ameţeală, suferinţă.

În ochi este aşadar o putere mai presus de înţelegerea noastră, care poate aduce lumină, zâmbet, poate molipsi fiinţa de bucurie şi pace sau, dimpotrivă, poate întuneca, slăbi, contamina sufletul de nefiinţă, poate aduce răutate şi suferinţă. Această putere care izvorăşte din suflet şi se manifestă în mod principal prin ochi este răspunzătoare şi de fenomenul hipnozei, care este folosit în varii scopuri, de la terapie psihologică la spionaj sau operaţiuni militare.

Prin ochi se realizează astfel un transfer de energie, o dăruire de sine a privitorului, care se manifestă în cel privit, ca o reminiscenţă a zilelor creaţiei sau ca o profeţie a veacului viitor. Acest adevăr îl arată şi Mântuitorul Hristos atunci când spune: „Luminătorul trupului este ochiul. Dacă ochiul tău va fi curat, tot trupul va fi luminat, iar dacă ochiul tău va fi rău, tot trupul va fi întunecat. Deci dacă lumina care este în tine este întuneric, atunci întunericul cu atât mai mult”.

Ochiul aşadar este soarele trupului (sensul cuvântului „luminător”) nu doar reflectând, filtrând şi transmiţând lumina din afară, ci luminând el însuşi, dăruind viaţă trupului din viaţa lumii, pătrunzând în întunericul visceral şi risipind umbrele, ascunzimile şi obscuritatea din noi.

Rugăciunea din Molitfelnic, care doar confirmă o realitate prezentă în lume, vorbeşte despre „privirea cea rea şi nesăţioasă a ochilor făcători de rele”. Ochiul aşadar este oglinda sufletului, el transmite simţiri, idei, bunăvoinţă, iubire, ură, invidie, dorinţă de răzbunare, răutate, compasiune etc. Omul, privind universul din jurul său şi din sine, contaminează lumea cu propriul sine şi viceversa. Devine ceea ce priveşte şi dăruieşte ceea ce simte, schimbând hotarele lumii sale interioare şi fiind responsabil de lumina şi de întunericul din el şi din jurul lui.

Într-o dimensiune spirituală a vederii umane, totul contează, mai ales privirea care trebuie să umanizeze universul, să-l împodobească prin iubire şi să-l asume jertfelnic, pentru a-l purta pe altarul iubirii lui Dumnezeu. Poporul simplu a simţit această ţesătură spirituală a lumii, unde privirea descoperă sinele ascuns, unde căscatul nu e doar simptomul oboselii ci un transfer spiritual (de aceea unii creştini îşi fac cruce când cască) care aduce liniştea. În aceeaşi viziune, sughiţul ca mişcare a diafragmei a fost văzut ca o vulnerabilitate şi o luare în stăpânire a trupului de forţe nevăzute.

Sfântul Macarie cel Mare spunea că omul sfânt trebuie să devină numai privire, în felul heruvimilor, adică fiind mereu accesibil, primind în sine lumina de pretutindeni, având o plinătate, nu numai un punct de vedere, anulând în sine umbra şi devenind translucid la lumina necreată a lui Dumnezeu, într-o transparenţă a iubirii şi a dăruirii în care ruşinea, soaţă legitimă şi necesară a păcatului şi frica – începutul iubirii, îşi pierd dimensiunea pedagogică şi se transformă în îndrăzneală sfântă şi în iubire nebiruită.

Din această perspectivă, deochiul nu trebuie să ne înfricoşeze. Celor curaţi, toate le sunt curate. Vulnerabilitatea noastră la privirea (şi lucrarea) celorlalţi trebuie să fie un vehicol al jertfelniciei şi o asumare a vremelniciei acestui veac, un realism duhovnicesc al hotarelor necesare ale umanităţii. Şi chiar dacă vom suferi privire nesăţioasă, plină de invidie sau de răutate a unor oameni din jurul nostru, remediul sigur şi fără greş al oricărei boli de acest fel este rugăciunea profundă şi privirea curată la icoanele lui Dumnezeu, aşezate tainic de El în lume pentru a vedea frumuseţea Creatorului şi de a ne umple de sfinţenia Lui.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   21.10.12 17:15

Blandule,asa am zis si eu...ca scotea raul din mine.Sti ca o apuca cascatul cand ma decanta...??
si sti ca am ciugulit jumatate din deochi caci se spune ca asta nu se invata,trebuie furat...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....   

Sus In jos

Ptiu...ptiu....sa nu te deochi....
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Va invit la cafenea....-
Mergi direct la: