VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Din folclorul popoarelor.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Din folclorul popoarelor.    03.11.12 17:11

Astazi o poveste israeliana transmisa prin viu grai de strabunul satului.

De fapt exista si un alt "sionism" care nu costa,nu doare si are rezultate multdorite. El se poate descrie asa in etape:

Personele,o dama si barbatul ei,crestini de mii de ani, ,amarati de saracie si mizeria din tara in care au trait,au decis sa mearga sa traiasca langa evrei ca batranii lor le-a zis ca langa evreu,intotdeauna o sa poti traii ca un om.

Etapa nr 1: Doamna merge la un cimitir evreu si se plimba ore printre morminte pana reuseste sa gaseasca un mormant a unei batranici care avea un nume asemanator cu a ei ca mult6i evrei romani aveau si nume romanesti ca de exemplu Lupu,Cojocarul,Croitorul s a m d . Doamna i-si scrie toate datele pe o hartie si fuge la primarie unde are o "pila". De fapt numai cineva care a lucrat cu barbatul ei la Securitate inainte de revolutie. Acel cineva ii da doamnei o adeverinta ca strabunica ei a fost evreica get-beget.

Etapa nr 2: Doamna merge la comunitatea evreiasca din oraselul moldovean,comunitate de o mana de evrei.Doamna doneaza ceva lei pentru "saraci". De fapt,doneaza de cateva ori pana este deja cunoscuta acolo.

Etapa nr 3: Doamna se urca in tren si merge la Bucurtesti si soseste la Consulatul Israelian.Arata actele si zice ca vrea sa emigreze in Israel. Este inscrisa,indrumata si i se anunta data cand o sa se urce in avion cu domnul spre Israel.

Etapa nr 4: Cand ajunge perechea in Israel sunt primiti noi emigranti ,li se da tara si marea. Bani de cheltuit,casa sa locuiasca si Ulpan,scoala de invatat limba ebraica.
Pana aci totul este minunat dar inca nu complect. Ei vor sa munceasca si sa castige si ei leafa lunara care este paralela la leafa pentru 6 luni care o primea in Romania fosta patrie.Problema. In Israel ei nu au pe nimeni la primarie si sunt nevoiti sa se lase a pretinde ca sunt ingineri sau geologi ca nu au nici un act care adevereste asta.
Nu au alta posibilitate si merg la lucru care li se potriveste la "titlurile "lor. Doamna merge la o casa de batrani sa-le spele fundul si domnul merge sa fie paznic de noapte dar repede se descopera ca domnul este vinovat ca mari cantitati de bere face pe domnul sa sada acasa.

Etapa nr 5: Nu-i de mirare ca doamna,care are deocamdata burta plina incepe sa aiba pretentii la tara ei,Israelul pe care il vede vinovat ca nu i-a dat mai mult ca se stie, cu pofta creste pofta. Doamna iese la pensie. Sade acasa si primeste bani de la Asigurarea sociala.Si barbatul ei. Se plictiseste. Sade la calculator si scrie la topt felul de forumuri in limba romana dar ea vrea sa scrie tot ce a vrut sa scrie intotdeauna dat i-a fost frica ca o sa enerveze israelienii care au primit-o asa de cumsecade si sa nu le vina ideia sa controleze daca intr-adevar raposata a fost stramoasa ei. Ea a gasit cum sa mearga fara si sa se vada cu: Ea pretintde ca o cheama "Fatima" si locuieste in Bucuresti-Romania. Acuma poate scuipa venin in directia Israelului si a evreilor ca asta a devenit la ea o manie.

Etapa nr 6: Totul a mers cum a dorit doamna insa un afurisit de evreu care a cunoscut-o de pe alte forumuri din trecut,a demascat-o si a descoperit tot ce a fost posibil de descoperit.

Etapa nr 7: Doamna nu se mai simte in apele ei. Intelege ca se afla intr-o situatie penibila. Nu mai este asa de combatanta contra evreilor si a Israelului. Pe forumuri vechi unde a scris, cand a reusit a sters meticulos toate defaimarile care a scris. Din cand in cand mai scrie cate ceva pozitiv despre evrei si Israel ca sa linisteasca apele dar ea stie ca va veni "Iom Ha Din" (ziua judecatii)

In Israel,paralel cu venirea evreilor,s-au strecurat si multi impostori/e care in majoritatea cazurilor au devenit cetateni cinstiti si devotati tarii in care traiesc inclusiv serviciu militar. Mai sus am descris cum au reusit unii/ele sa se strecoare la Israel dar din pacate, nu au gasit de cuvinta sa multumeasca soartei lor ci au scuipat in fantana din care beau apa.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
kuki

Data de inscriere : 12/10/2012

MesajSubiect: Re: Din folclorul popoarelor.    04.11.12 12:34

din acelasi folclor, doamna respectiva, inca din prima zi de nastere, a plecat asa balaie si frumusica catre cimitir si a cautat mormintele celor doi parinti evrei  care urmau sa decedeze dupa 30, respectiv 45 de ani, punandu-le numele si prenumele in certificatul de nastere propriu si personal, fara a tine cont ca trebuie sa faca pi2 sau sa suga in acel moment.

aceeasi doamna si acelasi domn i-au fraierit pe cei de la ministerul de cultura si educatie  din Israel de le-a dat master in geologie, dar cu rugamintea ca nefiind locuri disponibile in domeniu pot lucra unde vor ei, eventual isi pot deschide afacerea lor proprie.

locuinta care le-a fost data cu marinimie de statul Israel  a fost cumparata cu nerusinarea caracteristica celor doi la pretul normal al imobiliarelor israeliene, fiind achitata in intregime doar in cativa ani...

doamna si domnul din poveste au iesit la pensie cam cu vreo 15 ani mai repede decat varsta legala, asta tot datorita bunavointei statului evreu...

domnul care spune povestea este cam prost si fara educatie... toate zvonurile ii vin sigur la ureche, trunchiate si fara sens, de la o prietena de-a lui.
Sus In jos
kuki

Data de inscriere : 12/10/2012

MesajSubiect: Re: Din folclorul popoarelor.    05.11.12 16:04

abbulafia, pe 04 noiembrie 2012 - 17:59 , a scris:

"Nu uit.Sigur ca nu uit.
Probabil voi fi banata fara a se sterge desigur acele postari care aduc detalii particulare in public chiar daca sunt false si neavenite.
desigur de frica acuzelor de antisemitism....
(uite la sfarsit am fost si ontopic.....!!)"

perpetuum zis si israelianul

"Ma doamna Abbulafie. A spus un destept o data ca oamenii se pot mintii si induce in eroare o data din cand in cand insa nu incontinu si tot timpul. Nu mi-ar fii pasat de dumneata,sa scrii si sa minti pana iti creste nasul insa faptul ca traiesti pe socoteala mea in tara mea si cu toate astea ponegresti tara si poporul in care traiesti asta este ce ma supara.
Te-ai "strecurat" in tara evreilor in umbra sionismului ca evreica dar pentru tine evreii sunt "pinguini".

"

uite asa, m-am pus pe citit softpedia si am ajuns la asta... badia sorinica - perpetuum, pe numele lui adevarat david, continua sa creada ca Abbu este alta persoana si arunca obisnuitul text, in ciuda asigurarii lui Host Islamic ca nu este asa...asta ca sa vedeti cat pret pune el pe spusele unuia care nu este evreu.

este atat de prefacut incat nu-mi ramane decat sa va spun eu adevarul despre acest mancator de humus, ca sa nu spun altceva... domnul in cauza a iesit la pensie de 35 de ani cu 2000 de euro pe luna, din postul lui caldut de magazioner in armata. departe de el de a sti a trage cu pusca... bani grei pentru Israel, un salar mediu pe economie nu-i nici pana la jumatatea pensiei lui... de atunci traieste din acesti bani, se bate pe burdihan, partzie, grohaie si se lauda ca stie cum sa-si traiasca viata in fata romanilor.

arata ca un gogosar rosu si span.

acum stau eu si ma intreb? cum sta altul pe banii lui cand e pensionar de atata vreme?

minte si scorneste tot felul de lucruri pentru ca este confuz. confuz de varsta, de faptul ca exista si alti oameni care l-au descoperit asa cum este el in realitate... asa ca-si concentreaza veninul si ura numai pe Abbu, crezand ca este alta persoana.

e de observat cum obsesia lui penibila il face sa delireze non-stop pe acest batran de 80 de ani.

revenind la sofpedia, e o balacareala groaznica, de ambele parti...eu ma felicit ca am iesit de pe forumuri si am terminat cu problemele false pe care le impun subiectele referitoare la evrei... nu merita nici cinci minute sa scriu acolo, darmi'te sa ma iau de unii sau de altii ...

este ultima oara cand mai scriu despre acest personaj, e un deraiat al forumurilor, ameninta prin p.m-uri, prin postari, trimite scrisori la autoritati, intr-un cuvant - un individ abject!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Din folclorul popoarelor.    

Sus In jos

Din folclorul popoarelor.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Cultura :: Cenaclul forumului-
Mergi direct la: