VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Regimul politic potrivit romanilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
rahel

Data de inscriere : 02/11/2011

MesajSubiect: Regimul politic potrivit romanilor   02.11.11 0:29

Nu cred ca s-a mai discutat subiecul.
Dar ar fi interesant de discutat urmatorul aspect.
Ce este de preferat pentru o tara ca Romania?
-Dictatura
-Monarhie
-Republica parlamentara,bazata pe democratie parlamentara
-Republica prezidentiala bazata pe autoritatea presedintelui.

Din cate inteleg eu,la noi in Romania,se poate numi republica semi-prezidentiala
Este potrivita sau este depasita?
Sus In jos
Blandu

Data de inscriere : 16/10/2011

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   05.11.11 10:28

Sistemul de guvernamant in Romania la ora actuala este dictatura circo-corupta.
Presedintele este jucator,prost ,urat ,betiv si rasist. Prefer monarhia.
Sus In jos
thalesa

Data de inscriere : 26/10/2011
Localizare : Israel

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   09.11.11 11:48

Rahel nu stiu foarte bine situatia din Romania.
m-am departat de ceva ani de ea.
Coruptie este peste tot si daca analizam putin,
incompetenta si nemultumiri sunt peste tot.
Poate lipseste frica de lege.
Dupa 3 ani de dezbateri taraganari si
recursuri presedintele nostru Katzav intra la inchisoare pentru 7 ani.
Nu stiu cate tari se pot lauda cu asta,adica au judecat,condamnat si pedepsit un presedinte
pentru infractiuni in serviciu.
Daca era regim monarhic ma indoiesc ca se putea realiza aplicarea legii pe deplin.
Ce vreau sa spun?
Indiferent de felul regimului,educatia de a munci si respectul fata de lege influenteaza cel mai mult societatea.

Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   09.11.11 19:28

Thalesa -ma bucur ca ai raspuns invitatiei mele si te-ai inscris.
Nu fi modest,spune tot ce ai pe limba.
Parca si 2 fosti prim ministrii erau in cercetari.
De asemeni senatori cativa...Ce s-a ales cu soarta lor ??
Poate sistemul vostru permite rafuielile politice ??
Si nu este vorba neaparat de constiinta ??
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   13.11.11 16:46

Politica interna Romanesca se afla in transformari.
Pe de o parte datorita alegerilor din anul 2012,pe de alta parte din dorinta partidelor politice de a se delimita in blocuri mai distincte ideologic.
Politica interna romana a suferit multe modificar in ultimii 70 de ani.Prea multe cred pentru o perioada atat de scurta.
Asta gaseste populatia usor nelamurita si influentabila pe de o parte si pe de alta parte da posibilitate celor oportunisti sa gaeasca bresele de a patrunde in sferele de influenta nationala.
Cu o populatie neinformata,inerta si conservatoare,ascensiunea politicienilor de slaba factura dar cu mari pretentii materiale, este posibila mai ales datorita manipularii prin mass media.
sa va dau un exemplu .
La un sondaj privind pensiile s-au formulat urmatoarele intrebari:
Consideraţi că pensia este
a- prea mare
b- suficient de mare
c- nu ştiu/nu răspund
Observati? Optia "prea mica " - nici uu apare.
Majoritatea politicienilor nu vad dincolo de propria lor persoana,
nu asculta decat propria voce,
ignora vocea cetatenilor si multi sunt experti in manipularea nemultumirilor, sperantelor,durerilor acestora.Se spera victoria opozitiei.
Opozitia fata de PD si PSD,pare a avea totul de partea ei.
Totusi sa nu uitam ca si in decembrie 2009, Geoana a avut totul de partea sa… totusi au pierdut. Au pierdut pe propriile greseli. Din cauza mogulilor, din cauza fratiei ciudate de la Timisoara, din cauza ca Basescu a plusat pe tema reducerii numarului de parlamentari iar ei s-au opus.
Bun,va veni opozitia la putere.
Ei si ce?
O va duce romanul mai bine si tara va prospera?
Da,daca intr-un final politicienii vor fi exemplu personal viu.

Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   13.11.11 21:45

Cel mai trist este ca eu nu mai am incredere in nici un partid politic.
O vreme mi-a placut de V. Ponta,apoi mi-am dat seama ca a fost o iluzie.
De-ar fi sa merg maine la vot chiar nu as mai sti cu cine sa votez. Toti sunt o apa si un pamant.
Traiasca regele!
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   13.11.11 22:25

Blandu a scris:
Cel mai trist este ca eu nu mai am incredere in nici un partid politic.

Nu este vorba de incredere ca putin mai au .este vorba de a alege pe cei ce pot face cat mai putin rau.
Crin Antonescu voia sa-l sfasie pe Geoana....ca apoi sa-i ridice mana in semn de victorie la alegeri...
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   13.11.11 22:28

am sa continui cu cateva aprecieri personale ca apoi sa avem ce discuta.

Desigur Romania nu poate ramane indiferenta la cele ce se petrec in jur.
acceptata cu greu in UE,desi are si lucruri ce depasesc chiar pe cele occidentale,
Romania pare ca este in asteptare.Situatie cumva inghetata.
In UE dar fara EU.
Tarile balcanice si cele est-europene reprezinta insa balonul de oxigen al batranei Europe.
Ca forta de munca,ca manacare sanatoasa,ca teren agricol neinfestat,ca groapa de gunoi pentru razidurile lor,ca debuseu pentru marfurile lor.
Romania nu trebuie sa se simta "acceptata".
Romania are toate atuurile de a fi un partener egal.

Trecuta dupa 89 la o semi-economie de piata,Romania se aliniaza cu bune si cu rele celorlate state cu acest regim.
Cu deosebirea ca restul Europi a avut o dezvoltare lina,ascendenta iar economia de piata este laptele ce la supt de la mama.unii romani uita repede de asta.

Ingreunata puternic de tare in educatia de a munci temeinic si eficient,obisnuita cu un sistem greoi economic,cu o larga baza de ajutor social,Romania reuseste totusi,mai ales in anii 2000-2006 o puternica crestere economica.
Oameni cu initiativa,oameni tineri,energici si intreprinzatori dezvolta intreprinderi si afaceri mici si mijlocii.Dezvolta ramuri de HiTech,de marketing,etc
Desi nivelul de trai nu a crescut spectaculos, asa cum se astepta si dorea populatia,rata inflatiei a ramas mica,dand leului stabilitate si valoare pe piata de schimb.

Valul de promotii si posibilitati de a trai pe credit i-a zapacit insa pe romanani.
Asa se face ca 50% din gospodariile romanesti consuma mai mult decat produc.
Transformari mari se petrec si nu toate pozitive.Aparitia in nomenclatorul de "meserii' a unor nenumarate denumiri noi ,a posibilitatilor de specula bancara, scot din circuitul productiv mereu si mereu mai multi cetateni.
Cu toate acestea,38.4% din populatia ocupata are studii superioare,sau inalta calificare 24.8% calificare mediemunca nomanuala,17.4 munca manuala semicalificata,9.7 necaalificati.
Posibil ca mare parte sunt inca scoliti de regimul comunist,dar este o realitate aspiratia pentru calificare si studii inalte a romanilor.Nu putine state se pot lauda cu asta.
Desi unii se uita la politica interna a Romaniei prin imaginea lui madam Udrea sau Monica Iacob Ridzi,se remarca linii serioase de dezvoltare viitoare.
Persoanele cu venituri mari sunt in atentia guvernului in vederea unei corecte impuneri.In 2012 nu se vor micsora nici pensiile nici salariile,privatizarea si scoatere la licitatie a companiile nerentabile si mai ale spargerea monopolurilor in energie transport,porturi,extractie.
Mii si mii de someri vor apare, fata de mult mai putine locuri de munca ce se vor creea.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   01.05.12 23:39

Vin ai nostrii-pleaca ai nostrii.

Vine Ungureanu,apoi vine Ponta,
De plecat, mai greu.
Cine e fraier ?
Tot pe langa farfurie ramane.

Alte mite electorale,alti ministrii pe ochi frumosi.
Ai iesit la iarba de 3 ori-gata,bun de ministerul agriculturii.
Cumparat yaht la Hertlia sau Dubai,turismul te paste...

Se pare ca guvernul Ungureanu a cazut datorita planului de austeritate prevazut.
In aceeas situatie Cehii au votat invers-au votat austeritatea.
ca singura reala solutie de sanatate economica.
De ce nu si la romani ?

sa vedem unul dintre comentarii:

anonim :Ciutaci,Ciuvici,Chiulai,Pomanagii , intr-un cuvant CIUMETI din toata tara BUCURATI-VA! Au venit la putere cei pe care ii asteptati inca din 2008. Pregatiti sacii sa va luati salariile si pensiile, pregatiti sacosele sa va luati pomenile electorale. A sosit ziua voastra, ziua lenesilor,hotilor si excrocilor. Foarte interesant cat de putin a rezistat Ungureanu si cat de repede au revenit la putere noile vlastare ale comunistilor si securistilor.
Despre aceasta situatie,am citit in Romania Libera editorialul unui excelent si constant comentator - CRISTIAN CAMPEANU Esenta comentariului sau este o situatie clasica ce se intampla mai totdeauna cand opozitia preia guvernarea dupa o lipsa prelungita.
Guvernul a cazut datorita programului de austeritate si "a instrainarii ultimelor resurse ce le mai are Romania."
Ce va fi acum?
Ne suparam pe NATO,FMI.Ii dam afara si renuntam la imprumuturi ?
Readucem monopolurile nationale,anulam privatizarile???

Iata un fragment din comentariu:

Vreme de doi ani, cei doi lideri ai USL s-au comportat ca şi cum criza economică mondială şi criza datoriilor suverane din Europa n-ar fi existat niciodată şi, chiar dacă ar fi existat, nu ar fi avut nicio legătură cu ceea ce se întâmpla în România. În versiunea uselistă a realităţii, austeritatea se explica prin hoţia pedeliştilor, acordul cu FMI prin corupţie iar privatizările prin lipsa de patriotism a guvernanţilor care doreau să vândă ţara. Foarte bine. Acum că au preluat guvernarea, au prilejul să dovedească faptul că au avut dreptate. Problema este că dacă aplică ceea ce au profesat atunci vor intra în conflict cu UE, SUA, FMI şi mai toate instituţiile care contează. Este drept că USL vrea să compenseze cu îmbunătăţirea relaţiilor cu ţările BRIC. Cum China nu ne bagă în seamă, India e prea exotică iar Brazilia e departe, le mai rămâne R: Rusia. Mult succes, tovarăşi!
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   01.05.12 23:48

LISTA MINIŞTRILOR GUVERNULUI PONTA

Ministrul Finanţelor şi vicepremier - Florin Georgescu

Ministrul Afacerilor Externe - Andrei Marga

Ministrul Agriculturii - Daniel Constantin

Ministrul Economiei - Daniel Chiţoiu

Ministrul de Interne - Ioan Rus

Ministrul Apărării Naţionale - Corneliu Dobriţoiu

Ministrul Justiţiei - Titus Corlăţean

Ministrul Muncii - Mariana Câmpeanu

Ministrul Educaţiei - Corina Dumitrescu

Ministrul Transporturilor - Ovidiu Silaghi

Ministrul Sănătăţii - Vasile Cepoi

Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului - Eduard Hellvig

Ministrul Mediului - Rovana Plumb

Ministrul Culturii - Mircea Diaconu

Ministrul Comunicaţiilor - Dan Nica

Ministrul Administraţiei - Victor Paul Dobre

Ministrul Afacerilor Europene - Leonard Orban

Ministrul delegat pentru dialog social - Liviu Marian Pop

Ministrul delegat pentru mediul de afaceri - Lucian Isar

Ministrul delegat pentru relaţia cu Parlamentul - Mircea Duşa

Ministrul delegat pentru strategii guvernamentale, transparenţă decizională şi relaţia cu societatea civilă - Victor Alistar
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   01.05.12 23:50

Mircea Badea e suparat rau pe Ioan Rus.
O fi avand motive,n-o fi avand,vom vedea .
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   02.05.12 8:16

Ce e aia Ministerul Tansparentei decizionale ???

Deciziile se iau in camasa de noapte sau combinezon ???
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   02.05.12 8:41

Posibil ca USL sa-i fi fost indatorat domnului Victor Alistar si cum a venit la spartul
targului,ne mai gasind nici un minister liber a solicitat infiintarea unuia,ca nu-i greu.
Sa traiti domnu' Alistar si va mai asteptam,saru'mana.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   02.05.12 8:50

Bun venit in Romania Transparenta...

Alistar a fost implicat intr-un urias scandal pe vremea cand era functionar public in Primaria Capitalei condusa de Viorel Lis si anume sef al protocolului. A fost acuzat ca a obtinut ilegal un imobil din fondul locativ al Municipalitatii. I s-au adus atunci acuzatii de fals, uz de fals si fals in declaratii. (Gazeta de Bucuresti)

Concret, noul ministru a fost acuzat atunci ca a primit din fondul locativ o garsoniera in imediata apropiere a Palatului Victoria desi mama sa primise din acelasi fond locativ un apartament cu 3 camere unde era domiciliat si acesta.

Numele lui Victor Alistar se regaseste intr-un dosar de cercetare a infractiunii de fals in declaratii. In iulie 2009, ANI a sesizat Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 1, in vederea efectuarii de cercetari cu privire la savarsirea de catre Teodor-Victor Alistar, Raluca Alexandra Pruna (in calitate de fost presedinte al Asociatiei Romane pentru Transparenta) si Codru Vrabie (fost director executiv al Asociatiei Romane pentru Transparenta) a infractiunii de fals in declaratii.

Victor Alistar Victor a fost insa declarat incompatibil definitiv in 7 august 2009, acesta necontestand actul Agentiei Nationale de Integritate in termenul prevazut de lege, la instanta competenta. Aceasta constatare din 2009 atrage automat o prelungire a starii de incompatibilitate de 3 ani.

Pentru un guvern incapabil un ministru incompatibil e floare la ureche....
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   02.05.12 8:56

Ei na poftim,ce spuneam :-)
Sus In jos
Blandu

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   04.05.12 0:21

Cum mister Ponta nu avea ce face intr-o seara ,a intrat pe forumul tau si a vazut ce se scrie despre ministerul de jupa transparenta
si a decis ca-i prea transparenta si a dat-o jos. Jos de tot si astfel si domnul Alistar a ramas fara portofoliu,dar a promis ca se va
reintoarce cand jupa va fi facuta din postav de Buhusi ca sa nu se mai vada nimic.
Sus In jos
mizrahind

Data de inscriere : 07/08/2012

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   11.08.12 13:52

rahel a scris:
Nu cred ca s-a mai discutat subiecul.
Dar ar fi interesant de discutat urmatorul aspect.
Ce este de preferat pentru o tara ca Romania?
-Dictatura
-Monarhie
-Republica parlamentara,bazata pe democratie parlamentara
-Republica prezidentiala bazata pe autoritatea presedintelui.

Din cate inteleg eu,la noi in Romania,se poate numi republica semi-prezidentiala
Este potrivita sau este depasita?
Poate ca mai exista si alta varianta de guvernare in afara de cele 4! De ce neaparat un stat dominat de un om sau un grup restrins (rege sau partide) si nu un stat constituit din tehnocrati, oameni ai muncii, alesi din sinul comunitatilor, a satelor, comunelor, oraselor, etc? Nu oameni alesi cu mandat de 4 ani, ci cu mandat revocabil in 48 de ore, de catre comunitatea din care provine si inlocuirea permanenta cu oameni competenti si curati moral, cu onoare si pofta de munca. Am descris o astfel de societate, ce desigur apartine viitorului, dar cu radacinile din zilele noastre, adica din clipa asta, si puteti urmari o mostra din ideile in acest sens pe:
http://mizrahind.blogspot.gr/2012/01/constitutia-popoarelor.html
Sus In jos
rahel

Data de inscriere : 02/11/2011

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   11.08.12 19:40

Nu am abandonat subiectul.
Pauza se datoreaza insa unor motive obiective.

Mizrahind,am citit articolul recomandat.
Se spune acolo asa :

Omul se naste liber si trebuie sa creasca, sa evolueze, sa traiasca si
sa moara liber. Libertatea este mediul in care se dezvolta omul si
principiile umane. Libertatea este cel mai de pret avut al omului.
Libertatea este principiul care trebuie sa ne calauzeasca pasii, sa ne
determine faptele si gindurile. Nimeni nu are dreptul sa ne ia aceasta
bogatie.

Este perfect adevarat.
Tu propui in loc de tot ce stim astazi in materie de guvernare,reintoarcerea la trib,la familie,la comunitatea sateasca sau comunala.
Ca idee poate e buna.
Dar cand apare necesitatea interactiunii acestor comunitati, nu va fi prima treapta spre dezvoltarea omenirii la ceea ce avem azi ??
Sus In jos
mizrahind

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   11.08.12 21:28

rahel a scris:
Nu am abandonat subiectul.
Pauza se datoreaza insa unor motive obiective.

Mizrahind,am citit articolul recomandat.
Se spune acolo asa :

Omul se naste liber si trebuie sa creasca, sa evolueze, sa traiasca si
sa moara liber. Libertatea este mediul in care se dezvolta omul si
principiile umane. Libertatea este cel mai de pret avut al omului.
Libertatea este principiul care trebuie sa ne calauzeasca pasii, sa ne
determine faptele si gindurile. Nimeni nu are dreptul sa ne ia aceasta
bogatie.

Este perfect adevarat.
Tu propui in loc de tot ce stim astazi in materie de guvernare,reintoarcerea la trib,la familie,la comunitatea sateasca sau comunala.
Ca idee poate e buna.
Dar cand apare necesitatea interactiunii acestor comunitati, nu va fi prima treapta spre dezvoltarea omenirii la ceea ce avem azi ??
Cind vrei sa reconstruiesti o casa, care pina acum ti-a facut probleme si nu ti-a satisfacut cerintele, trebuie sa o demolezi mai intii (sau se va darima singura datorita defectelor), iar apoi sa o reconstruiesti pe fundament mai solid. In plus, deja stii ce necesitati ai si cum vrei sa arate, caci de-a lungul timpului, in intemperii, ai vazut pe unde ploua sau ninge, care perete sta sa se darime. Dar ceea ce vei construi va cuprinde toata stiinta pe care ai acumulat-o pina acum si va fi mai durabila.
Tot asa si societatea. Am ajuns in impas din niste cauze, pe care le-am avut permanent. Trebuie sa inlaturam aceste cauze. Prima ar fi indepartarea de Natura, de valorile umane. Avem falsa idee de proprietate. Dar nu noi detinem pamintul, ci noi sintem proprietatea pamintului, din care venim, care ne asigura existenta si in care ne intoarcem. Ceea ce trebuie sa facem este respectul fata de el, respectul fata de Natura si simbioza cu celelalte vietati.
Da, pare ca ne intoarcem la Comuna Primitiva. Dar comunitatea este insasi natura noastra umana. Daca principiile de respect fata de Natura dainuie peste tot, interactiunile intre comunitati vor fi de schimb economic si spiritual, fara sa fie permise partile negative. Intreaga omenire de pe Pamint trebuie sa actioneze ca un TOT UNITAR si nu ca ceva separat si izolat de restul. Este greu sa se aplice asa ceva astazi, si de aceea trebuie "darimata casa" adica ideile vechi, perceptiile vechi despre universul inconjurator. Poate ca va fi dureros pentru unii, poate ca tranzitia va fi deosebit de grea, dar in final vom fi cu totii vindecati. Criza social-econo9mica ce o traversam azi nu am facut-o noi ci o mina de oameni care vor sa stapineasca Pamintul, dar in final aceasta va fi spre binele nostru, caci dupa atita durere ce va veni, oamenii vor intelege ca IN UNITATE STA PUTEREA!
Familia e stilpul societatii si de acolo va veni vindecarea noastra. Familia ca o mica societate si societatea ca o mare familie.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   11.08.12 21:48

Mizra,dar la om te-ai gandit ?
Te-ai gandit la comuniate,te-ai gandit vad la relatii patriarhale(in sensul pozitiv)
Dar omul ce rol are?
Cand fiecare este un intreg de sine statator.
Cand de curan 8 oameni au reusit sa arate ca nu pot forma o comunitate.

Iau exemplul cu casa.
Uite sa zicem forumul asta e noua casa.
Daca vin 3 dornici de distrugere,ce se va alege de ea ??
Sus In jos
mizrahind

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   11.08.12 23:31

abbuviorica a scris:
Mizra,dar la om te-ai gandit ?
Te-ai gandit la comuniate,te-ai gandit vad la relatii patriarhale(in sensul pozitiv)
Dar omul ce rol are?
Cand fiecare este un intreg de sine statator.
Cand de curan 8 oameni au reusit sa arate ca nu pot forma o comunitate.

Iau exemplul cu casa.
Uite sa zicem forumul asta e noua casa.
Daca vin 3 dornici de distrugere,ce se va alege de ea ??
Pai omul este nascut si crescut in familie, educat in spiritul libertatii dar si a comunitatii. El este cel care are dreptul sa spuna ce crede despre comunitate si sa ajute la dezvoltarea ei, alaturi de ceilalti membrii, cu drepturi si obligatii egale. Furnicile, albinele, lupii, leii, maimutele si multe altele traiesc in comunitati care le apara, le hranesc, le asigura adapost. Acolo unde unul nu va reusi, comunitatea va gasi forta si intelepciunea de a reusi. Toti oamenii egali in drepturi si obligatii, adica legi si norme respectate de toti, nu de frica de pedeapsa, ci de convingerea ca ajuta la evolutia si fericirea membrilor comunitatii. Nu un pastor cu singe albastru care conduce turma de oi, ci un tehnocrat ales pe criterii de merit, corectitudine, aptitudini, dintre oamenii de rind.
Cei 3 dornici de distrugere de care spui sint straini de interesele comune ale societatii si ca urmare societatea ii va limita in tendintele lor de distrugere. De aceea este comunitate, ca sa ne apere, sa ne hraneasca si sa ne asigure libertatile si toate conditiile vietii si fericirii.
Sus In jos
riham

Data de inscriere : 04/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   12.08.12 1:14

Mizrahind , de ce crezi ca nu s-ar potrivi democratia romanilor?
Sus In jos
mizrahind

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   12.08.12 1:40

riham a scris:
Pai tocmai despre democratie vorbesc eu. Dimos-popor, plebe si Kratos-stat, tara din greaca. Democratia este o tara a poporului, condusa de popor si pentru popor. Exista astfel de modele in istorie, si unul ar fi Atena antica. Te rog sa recitesti cu atentie materialul, caci am impresia ca nu ai inteles ce vreau sa spun. Trece apoi prin prisma sufletului tau si vei vedea daca sint aproape sau nu de adevar.
Romanii, chiar din timpul dacilor au trait in democratie, si un alt fel de societate nu se potriveste romanilor. Nu prea exista astazi in lume tari cu adevarat democrate, cu atit mai putin SUA, care a ingradit asa de mult accesul cetatenilor la informatie, la sanatate si la alegeri libere, incit nu stiu cum supravietuieste ca tara, inca. Probabil americanii sint asa de indobitociti, incit iau noaptea drept zi si minciuna drept adevar. Ei chiar nu au nimic democratic, nimic necenzurat. Ca americanii sa se trateze prin alimentatie naturista, trebuie sa mearga in statele vecine (Canada si Mexic) sa se trateze. Un medic american ce prescrie un protocol de alimentatie vegetariana, naturista, pt tratament de cancer sau alte boli cronice, va fi trimis in inchisoare si-i va fi retrasa licenta de profesare a medicinii.
Sus In jos
mizrahind

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   12.08.12 1:54

Nu cred in puterea concentrata in mina unui om (monarhie) sau a unui grup de oameni (partidele politice), mai ales ca de-a lungul istoriei toate acestea au fost groaznice esecuri. Nu cred de asemeni intr-un stat condus de lideri religiosi. Daca cititi materialul amintit citeva postari mai sus, veti vedea exact structura statului in conceptia mea, de unde, de catre cine si pe ce criterii sint alesi cei din aparatele de stat, din ce fonduri sint platiti, cit sint platiti si ce atributiuni au.
Sus In jos
dedee

Varsta : 41
Localizare : intai Romania

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   13.08.12 12:04

riham a scris:

Si eu cred la fel.Firea romanului este sa asculte.
Dar de o singura voce.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Regimul politic potrivit romanilor   

Sus In jos

Regimul politic potrivit romanilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Ultimele stiri politice :: Stiri Romania-
Mergi direct la: