VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Amintiri despre bunici......

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Amintiri despre bunici......   31.05.13 18:06

Aţi pierdut vreodată ceva de preţ?!…azi am pierdut o bună parte din copilărie…azi s-a vândut casa bunicilor
Ca să înţelegeţi,ar trebui să ştiţi cine sunt…cine eram eu.”Inima lu’ bunelu şi a lu’ mamaia”, prima nepoată, am strâns spuma dragostei lor…lângă ei am crescut, lângă ei m-am întors să fac liceul, fiindcă în casa lor era şi răcoare şi linişte şi răsfăţ şi …şi borcanul de dulceaţă maroniu din care furăm mereu câte o lingură spunând că bunica va crede că atât era…deşi nu mi-ar fi refuzat nimic, nu ştiu de ce făceam aşa! probabil îmi părea mai gustoasă mâncată pe furiş în usa cămării…

Pe covoraşul de la ușa bunicilor am găsit primul buchet de flori de la un băiat….În casa lor făceam toate experienţele: am adus hamsteri şi apoi îi căutăm noaptea prin casă fiindcă evadaseră din prea micul vas…”Du-te Rodica şi vezi că la fata aia e lumina…cred că şi-a pierdut şoarecii!” …dragii mei dragi…apoi a venit a doua generaţie de nepoţi, verii mei, cu uşa trântită de perete şi tăvălitul în pat în strigăte de “Ah ce bineee-i la mamaiaaa!”…Apoi a treia generaţie: nepotul meu, după care mamaia umbla mai rău că un soldat anti-tero: ilic de lână cu multe buzunare şi nicunul gol: unul cu batista, altul cu sticluţa de apă pt spălat sau pt băut, unul cu eugenii sau napolitane şi cel mai important (ăla avea şi ac de siguranţă!!):cel cu banii de îngheţată, gumă, “ceva,dar altceva decât ai tu în buzunar!!!”
De doi ani mamaia, căreia nu îi era frică de moarte ci doar de durere, a plecat să se facă înger. Aşa ne poate cuprinde şi ocroti pe toţi între aripile sale…după mai bine de un an, de urât,de tristeţe şi de lipsa ei,bunelu’ a plecat să o caute, să fie iar împreună ….îi visez mereu împreună…îi simt ocrotindu-ne…după plecarea lor, casa s-a închiriat….în mintea mea, în refuzul de a accepta moartea, am început să îmi cultiv ideea că ei sunt în casă şi nu pot ieşi şi vina de a nu-i vedea îmi aparţine mie fiindcă sunt prea grăbită să trec să îi văd (locuiau lângă sora mea)….azi a fost ultima oară când am intrat în casa bunicilor…azi mi-am pierdut respiraţia când a trebuit să recunosc adevărul…nimic, niciodată nu va mai fi cum era…timpul din păcate nu merge înapoi, bunicii nu ne mai petrec cu privirea fluturând mâna la despărţire, cămara nu mai avea borcane cu dulceaţă şi bunelul nu mai meşterea sub balcon puţini pentru flori, mamaia nu mai sare de pe băncuţa să ne iasă în întâmpinare….viaţa merge înainte, dar cât de săraci am rămas fără bunici, fără copilărie….sunt sigură că nu sunt o semtimentala desueta.
Sunt sigură că toţi aveţi amintiri frumoase legate de bunici…chiar dacă ale unora sunt ascunse sub multe straturi de timp ce a trecut….
Sunt sigură că vi-i amintiţi cu drag…faceţi un mic efort şi înviaţi bunicii, sau dacă sunt aici “pe pământ, nu în gând” sigur s-ar bucura să se ştie eroii din poveştile nepoţilor.

...........
gasesc ca sunt de mentionat si comentariile...

Manea Diana6:28 pm on [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Nu pot sa-ti spun cum m-a rascolit ce ai scris tu aici. Din pacate si eu voi trece in curand prin aceeasi experienta. Casa bunicilor mei va fi vanduta, aunci cand bunica nu va mai fi, pentru ca parintii mei vor sa se mute la Bucuresti ( eu sunt din Botosani dar am venit in Bucuresti la facultate si am ramas aici)Cea mai frumoasa si mai fericita parte din viata mea e legata de casa bunicilor. Am exact aceleasi amintiri ca si tine, si simt ca o sa mi se rupa sufletul atunci cand nu o sa-i mai pot trece pragul. Acolo este sufletul meu.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]8:04 pm on [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Din pacate cel mai greu este atunci cand nu putem vizita macar casa sau locul in care au trait bunicii sau parintii nostri, pe langa pierderea lor se adauga si pierderea unui spatiu special, plin de amintiri. Sper sa nu fie totusi cazul tau, poate vor mai fi in aceasi localitate rude sau prieteni la care sa mergi si astfel sa revezi locurile copilariei tale. Toate cele bune.

dani12:52 pm on [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
nu am putut citi acest articol,,, iarta-ma ….. dar ma simt la fel de cativa ani de cand nu mai avem casa bunicilor . si azi noapte m-am visat acolo ……si f multe nopti la rand . nu credeam ca voi fi asa legata de ea ….. faceam orice e posibil sa ramana … asa pt sufletul de copil . pacat … si iti pot spune ca te inteleg ! te imbratisez de la distanta ….
dani

Ultima editare efectuata de catre abbuviorica in 31.05.13 18:16, editata de 1 ori
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Amintiri despre bunici......   31.05.13 18:15

Vine Craciunul si asta mi-a adus aminte de bunica mea, care imi dadea de Craciun fel de fel de misiuni…
De la curatenie,la facut umplutura pentru cozonac si apoi imi dicta lista felicitarilor, miscandu-se greoi de colo colo prin bucatarie sau prin camara.
Dupa ce scriam si periam lista din cauza bugetului si mai taiam pe ici pe colo cate un nume,imi dadea 5 lei.
Stiam pentru ce.
Doua ciocolate cu lapte.
Doua ciocolate cu lapte si un borcan de dulceata de casa pentru Dom’ Popescu, fostul meu invatator.
Batran si bolnav,singur si tacut.
4 ani de clasa primara m-a invatat de la bete,carlige,ooooo-uri si pana la primele compuneri.
Sa fiu sincera nu eram foarte incantata,era intunecoasa camera lui,mirosea a gutuie si scortisoara si a medicament.
Stateam cam un sfert de ora si plecam usurata acasa…..
Bunica zicea ca i-am facut o mare bucurie…
Astazi stau si ma gandesc si mi-e dor nu numai de bunica mea,mi-e dor de tot ce imi umplea copilaria.
Astazi asi zbura spre profesorul meu…
Asa ca am hotarat sa o caut pe fosta mea diriginta,cea care seri dupa seri statea cu noi la repetitii pentru teatru, pentru cor,sau stateam la taclalae pur si simplu.
Si ea e singura.
Si ea a uitat de mult de galagia copiilor in curte sau pe culoarele scolii…
Vine sarbatoarea,casa noastra se va umple de copii,nepoti si bucurie.
Daca aveti timp,daca aveti timp si puteti,
faceti un efort si amintiti-va profesorii…
Un telefon,o felicitare,un “La multi ani ” , i-ar bucura nespus…..!

Ultima editare efectuata de catre abbuviorica in 31.05.13 18:18, editata de 1 ori
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Amintiri despre bunici......   31.05.13 18:17

N-am sa uit niciodata…
Cum asi putea sa uit bucataria calda,soba de
teracota incinsa si bunicul care “batea” cozonacul…batea si icnea…odata
pe an avea si el ocazia sa bata ceva…plina de basici,de aroma si de
sperante coca era urcata pe soba de teracota si toti eram consemnati in
bucuatarie .
Nimeni nu iesea,nimeni nu intra, pentru ca aerul rece sa nu coboare coca, ce se umfla pana la buza ligheanului….
Era cald si mirosea a lapte cu lamaie rasa, a nuci cu lapte si a sarbatoare.
Si mi se strange inima pentru copii mei ca le dau atat de putin din aceasta
fermecata atmosfera .
Fermecata si simpla.
Fermecata,simpla si de neinlocuit….
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Amintiri despre bunici......   31.05.13 18:18

O amintire draga mie,care imi face bine la suflet sa o pomenesc..
Mergeam la scoala -(n.b. pe jos !! ai mei nu au avut masina…!!)trei baieti si o baietoaica…aduica eu.
Iar in drum ne opream la o curte cu un roscov mare…..
Betele erau pregatite ascunse printre ulucile gardului si jap-trosc cadeau cateva roscove…..
Nu, nu le spalam,le luam de pe jos si sugeam sucul acrisor.
apoi -tot fara spalat pe maini ajungeam la scoala.
Odata ,intr-o iarna ,plecam de la scoala cativa zburdalnici spre casa,iar langa scoala era o babuta ,mica si saraca,care vindea seminte prajite in cornete de hartie.
Iar noi dracii, ne bateam cu zapada.
Ei…..si fac eu un bulgare si zbang in cosul ei cu seminte si ….fugi….
Ajung acasa,dau raportul de ce a fost pe la scoala,cand ce sa vezi cine bate la poarta ? ….babuta !
Iese afara bunica sa vada ce este.
Babuta i se se plange bunicii de paguba care i-am facut-o,bunica vorbeste cu ea si o vad ca pleca ….
Uf,am scapat -sper eu.
-Imbraca-te si hai cu mine ,zice bunica.
Ma imbrac -am de ales? si plecam.
Pe drum nu prea vorbim desi muream de curiozitate sa stiu un de mergem.
Ajungem la casa batranei,casa de pamant,mica,intunecoasa,dar foc de curata,asta imi aduc bine aminte.
-Cere-ti iertare ! spune bunica pentru ce ai facut.
Imi cer iertare.
-Acum uite un cos de seminte,hartie,fa 20 de cornete si umple-le.
Fac.Nu prea bine,incerc din nou ,inca odata,in fine reusesc cu chiu cu vai, le umplu si le pun de-o parte.
Vad cum bunica lasa ceva bani si ne intoarcem.
Tacem tot drumul.desi ma simteam usurata.Si simteam ca si bunica e multumita.
Mare fiind, de multe ori mi-am sarutat bunica si i-am amintit de lectia asta
Sper ca s-a bucurat.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Amintiri despre bunici......   31.05.13 18:19

Nici parintii,nici bunicii nu au tipat la mine…palme mai luam…odata eram in bucatarie.era iarna si frig afara,eu faceam lectiile in bucatarie,mama m-a intrebat ceva si am fost obraznica…bunica facea mamaliga si de-odata mi-a lipit peste fata una cu lingura cu care amesteca….
dar ea m-a invatat sa gatesc,ea m-a invatat cum sa tin casa curata…
de multe ori ma chema cand facea curatenie in casa…”viorica,ia vezi tu mama,ca nu stiu daca mai e praf sub pat sau dupa usa….ia matura si carpa si vezi daca am facut bine…
si apropae faceam curatenia din casa faa sa-mi dau seama….
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Amintiri despre bunici......   

Sus In jos

Amintiri despre bunici......
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Cultura :: Cenaclul forumului-
Mergi direct la: