VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Pentru cei c au stat in Dudesti....

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Pentru cei c au stat in Dudesti....   17.06.14 23:57

Fiecare dintre noi, percepe fenomenul dupa propria experienta.
A lui , a familiei, a generatiei din care face parte.
Experienta noastra a fost in Dudesti, unde ani de zile am stat langa Fabrica de Ace pe Unirii sau Unitatii mai tarziu.
Curti cu 5-6 locuinte mici de o camera sau 2 cu WC in curte.
Familii sarace si romanii si evreii, dar care se descurcau.Evreii majoritatea tapiteri, tamplari, plapumari intrau in cooperativa, unii faceau acolo afaceri bune. altii nu -  erau cinstiti si drepti ca linia. Unii au plecat in Israel cand controlul financiar se apropia de ei, altii au plecat de saracie, mai toti au aparut in Romania dupa despagubirile ce le-au primit acolo, unii cu "talente" de ajunsi, desi stiai ca nu avea dupa ce bea apa in Romania, altii au ramas modesti si OK.
Nu 2 si nu 10 am cunoscut, multe familii am cunoscut.
Nu exista antisemitism pe o raza de 1  km cat acoperea copilul ce eram eu  atunci.
Si asta pentru ca eram oarecum la fel, familii apropiate ca posibilitati financiare si nereligioase, vecini si atat...
sigur, ceva oftica, aveam noi romanii, ca nu avem nici-o portita de iesire, dar nu intr-atat incat sa dorim raul vecinului.
Sa nu credeti ca plecau cu mare bucurie din tara.
Stiu vecine care au hotarat de nu stiu cate ori sa mearga la pasapoarte sa deuna actele, venea dimineata,renuntau

O singura curte ne speria. A unuia ce auzeam ca a fost legionar Pentru mine "legionar" era grad din armata, habar nu aveam ce e aia, dar daca cadea mingea in curtea lui, o taia cu cutitul.
"plecati de-aici pui de jidani....",-probabil voia sa spuna nespalati sau neastamparati , gandeam eu...

Asa ca nu exista linie clara, perioada clara si motive clare.
Nu exista antisemitism ci exista sentimente de invidie, de ciuda, de rautate, de netoleranta.
Evreii, ca si comunitate care pastreaza specificul si care pleaca usor din loc in loc le resimt mai adanc

Stiu Pisa care este intrebarea.
Afara de sursa povestii...
Ce ar fi facut respectivul vecin daca mingea unui tigan cadea in curtea lui ?
Nu stiu
Tiganii nu aveau minge
si nu ne jucam cu ei.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com

Pentru cei c au stat in Dudesti....
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» La Multi Ani, Marian! (sot Adri)
» LA MULTI ANI DRAGA NOASTRA CLARA