VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Ben Gurion

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Ben Gurion   31.03.15 20:37

Prroblema palestiniana abordata de Ben Gurion intr-un interviu oferit postului national de televiziune in anul 1970
Ben Gurion a proclamat infiintarea statului Israel din partea agentiei evreiesti si a fost primul prim ministru al Israelului

In acest interviu, din pacate gasit numai in ebraica, Ben Gurion trebuie sa raspunda unor intrebari foarte dure perivind statutularabilor din teritoriul fost Palestina mandatorie, problema refugiatilor, problema teritoriului anexat inainte de data proclamarii statului (noe 47-mai 48 ) dar si a podisului Golan, coridorul spre Ierusalim anexate in 1967.
Este un intreviu de exceptie cu un om ce si-a dedicat toata viata ideii sioniste, progresului tarii sale si stabilitatii si securitatii ei.
Cum afara de evrei, mai sunt si alte grupuri minoritare in zona, care stau pe terenul lor cu mult inaintea infiintaraii statului Israel, desigur au fost intrebari in ceea ce ii priveste , unele foarte incomode, cum am spus care in final l-au cam iritat pe Ben Gurion

https://www.youtube.com/watch?v=VIAVBDHfdhc

1.20

-in ultima vreme, se simte, atat la o parte din populatie cat si o parte din tineret, impresia ca sionismul -
pe tot parcursul lui si in special sionismul "de stat " nu a luat in considerare  existenta teritoriului detinut de arabi
nefacand prea mult in a gasi o solutie.
BG-
Se poate spune asta doar pentru Hertzel, nu si mai tarziu.Weitzman (presedintele Agentiei evreiesti care a luptat pentru infiintarea statului)
a luat contacte cu fiul lui Faisal Husein,.In 1933 cand am fost ales in conducerea agentiei evreiesti,am fost convins ca ceea ce noi facem este si in favoarea arabilor, ca va duce la un acord si 2 ani am lucrat pentru asta. Parte cu succes, parte fara.
Afara de o mica parte a dreptei politice, restul au inteles ca pacea cu arabii este importanta

3.31

-in depozitia in fata comisiei regale, in 1937, ai afirmat ca vecinii Israelului, Egiptul, Siria si Irak,mai devreme sau mai tarziu vor recunoaste
ca interesele poporului evrei si cel arab se completeaza reciproc.
Si ca aceasta recunoastere se va extinde si asupra populatiei din Statul evreu (Eretz Israel -original).Ce poti sa spui azi, dupa cum a evoluat situatia ?
BG
-Si acum sunt convins de asta.nu stiu cand va veni, daca sper ca in 10-15 ani urmatori, vom vedea asta, sper sa vedem asta, dar nimeni nu poate stii viitorul[...]
caci sunt si factori ascunsi si nu-i vedem [...] Eu stiu ca problema asta , grija de arabi este parte din sionism

-Poate nu s- ainteles exact prima intrebare eu nu m-am referit ca sionismul crede ca ceea ce a facut in Israel nu este si in favoarea arabilor,ci la faptul  ca sionismul ca idee,nu a vazut populatia araba, nu individual si nu public.

BG
Am raspuns la asta .Hertzel nu a vazut asta

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ben Gurion   01.04.15 0:50

-Da-mi voie sa ma intorc la intrebarea precedenta.Daca ne intoarcem un moment la anii '30, in acele vremuri era varianta ca motivul principal ca, daca  in aparenta, se ajunge  la un tratat evreo-arab, va fi o slabiciune a noastra, iar al doilea motiv, slaba actiune a miscarii nationale arabe.
De atunci au trecut cel putin 34 de ani, suntem mai puternici, dar si miscarea nationala arba nu mai este ca in acele zile, si ea s-a intarit, pe ce baza  crezi ca in 5-10;5-15; 10-15, vom fi in alta situatie?

BG
Eu spun ca este greu sa vorbim de viitor, cu adevarat greu.caci arabii israelieni ce sunt singurii arabi adevarati, nu au sopus ce va fii, care vor fi consecintele
cu o situatie specifica sau alta caci ce va fii depinde de comportarea oamenilor. In masura in care putem aprecia factorul principal este Egiptul, este tara cea mai mare,iar in fruntea tarii sta cel mai inzestrat dintre conducatorii arabi. Naser.Pentru ca nu este preocupat numai de Egipt, el vrea sa fie conducatorul popoarelor arabe. A avut ambitii si mai mari, sa fie conducatorul islamului, dar a renuntat.
[......]

-nu este secret, chiar tu ai sugerat ca ai facut incercari de a crea o legatura cu Naser, pe ocolite, prin intermediari, ce a iesit?
BG
Am condus tratativemulte, si pot numi -Liban, unde am tratat in ebraica si araba,

-In ce perioada ?
BG
Imediat ce am intrat in conducerea sionista.

-anii 30. Inainte de infiintarea statului ?
BG
inainte de infiintarea statului. Au fost si apoi, dar nu pot spune;s-a petrecut in secret total.Am vrut sa public, dar cand am recitit am spus...imposibil.
[...]Dar convorbirea cea mai deosebita a fost prin intermediar, cu muftiul si care a durat 4 luni [...] si cu muftiul am ajuns la intelegere caci eu am venit cu esentialul : un stat evreiesc de cele doua parti ale Iordanului si ajutor acordat (de noi) popoarelor arabe ce se vor elibera si uni

-Scuze...dar ai acceptarea scrisa a muftiului pentru un stat evreiesc de cele doua parti ale Iordanaului ?

BG
Nu am vorbit cu el caci eu nu am vrut sa-l intalnesc si nici el pe mine, doar prin intermediar, persoana corecta si a durat 4 luni caci nu am inceput direct
[....]
"Prefer ca tara asta sa fie saraca 100 de ani" a zis mufti, si l-am crezut pentru ca in sinea mea mi-am zis ca si eu asi fi spus la fel...
Apoi am trecut la principala problema.Stat evreiesc si ajutor pentru popoarele arabe sa se elibereze si sa se uneasca.Si asa 4 luni a durat dialogul si era important ca si cei ce stateau la Geneva, organizatia lor sa semneze si am mers la ei.Si muftiul sau cine a vorbit in numele lui a zis...da.

-Muftiul a scris si a semnat ceva ?
BG
Nu, dar am discutat prin intermediar extrem de corect
[urmeaza intrebari si raspunsuri despre diverse contacte si Nasser, cu Tito, intermediari si situtaii diverse]

21.00
Referitor la cele doua mari puteri, America si Rusia, cum vezi contributia lor in solutionarea problemei arabo-israeliana.Pot ajuta? Pot deranja?
BG
Pot spune doar ce stiu sigur.Singurul stat care a stat alaturi de noi in ceasul marilor decizii,  si fara ajutorul careia nu stiu daca realizam ce am realizat,
a fost Rusia.Stiti ca rusii au fost primii care au propus UN sa existe un stat evreiesc ?Nu m-am mirat ca aveam informatii despre asta.
America a regretat ce a facut,(este vorba de embargoul armelor spre Israel la inceputul razboiului in mai 48)
Nu presedintele ci Departamentul de externe. Au anuntat dupa ce au hotarat : "Nu stat, ci Trusteeship"
In ziua aia nu eram la Ierusalim, unde era conducerea, dar am simtit nevoia sa ripostez imediat fara sa intreb colegii.si am anunta in aceeasi zi:
"Statul nu se va infiinta prin decizia UN ci numai prin forta evreilor ce creste si se organizeaza.Iar marimea, statutul si sectoarele, le va stabili aceeasi forta.
Sunt nevoiut sa spun asta pentru ca in primul guvern provizoriu, inainte de declaratia de infiintare, au fost voci care au spus ca nu se poate face aceasta declaratie, fara sa anuntam si granitele.
Iar eu, care nu sunt jurist desi am invatat de mult, dar dupa 2 ani m-au alungat din Turcia,am apus
-nu stiu sa existe o asemenea lege
-stiu ca mai exista o tara care la declararea independentei nu a declarat granitele si are granitele azi altfel decat erau in timpul declararii independentei -si asta este America...
Daca arabii ar fi primit hotararea UN -si asta 2-3 zile inaintea declararii statului Israel, daca ei ar fi primit hotararea , desi nici noi nu am acceptat granitele ce ni s-au stabilit,.am fi zis :s-a terminat
Dar arabii au spus ca nu, ei vor distruge statul Israel.Ei nu sunt de acord cu hotararea UN, ei anuleaza hotararea UN, atunci granitele vor fi stabilite de armata noastra si asa a fost.
Granitele ce cele 4 tari arabe care s-au luptat cu noi, au semnat tratatul, tratatul de incetare a focului, nu au fost granitele stabilite de UN, in acele granite nu a fost Galileea de vest, nu drumul spre Ierusalim, nu Yaffo, nu Safed, nu Ramle, nu Lod, nu mare parte din Neghev.
Si ei au semnat asta si astea sunt granitele.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ben Gurion   01.04.15 1:15

BG
in viitorul apropiat nu este sansa de pace.
Daca ar fi depins de mine (suntem dupa razboiul din 67, Ben Gurion nu mai era in functie) asi fi retrocedat parte din suprafata afara de doua
lucruri:  Podisul Golan si Coridorul spre Ierusalim.Dupa mine se pot returna teritorii, pacea este mai importanta, dar nu vad o sansa in viitorul apropiat

urmeaza aprecieri ale pozitiei Rusiei fata de Israel

continua cu aprecieri asupra Chinei ce devenise putere nucleara -a treia in lume
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ben Gurion   

Sus In jos

Ben Gurion
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Istorie-
Mergi direct la: