VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Ana Pauker

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Ana Pauker   24.08.15 0:04

Si totusi sunt romani care nu numai ca ii poarta pica, cunoscand-o, mai ale catre batranete le-a fost simpatica

In 1956, Rozalia Muresan avea 21 de ani si lucra la Baile Sarate din Sangeorgiu de Mures. In cei 18 ani petrecuþti acolo, a avut ocazia sa cunoasca oameni importanti si interesanti.
Foarte putini dintre cei care frecventasera Baile pana in 1950 le-au mai frecventat si dupa aceea. Vremea lor trecuse. Altþi oameni cu alte maniere le luaserã locul.

Cei mai mulþi dintre noii venitþi faceau parte din "burghezia rosie", cea care preluase puterea in Romania. Atunci si acolo, Rozalia Muresan a cunoscut-o pe "doamna de fier" a politicii romanesti, Ana Pauker. Nu mai era personajul important care fusese pana in 1952. Epurata din aparatul de partid si de stat, marginalizata si macinata de cancer, "tovarasa" Ana era in 1956 o prezenta discreta la Sangeorgiu de Mures. Nu mai avea nimic din "aerul" de altadata. O anonima de care puþtini isi mai aduceau aminte. Si timpul ei trecuse...

Acuzata de "cosmopolitism", a fost arestata si supusa unui sir de interogatorii (februarie-aprilie 1953), cu scopul de a fi judecata si condamnata, dar dupa moartea lui Stalin, a fost eliberata si i s-a impus arest la domiciliu. Anterior, in vara anului 1952, a fost arestat si fratele ei, Zalman, care era melamed (invatator) la cursurile de Thalmud-Thora. Prin aceasta actþiune coordonata de Dej, se incerca implicarea unora dintre cei care faceau parte din cercurile Comunitatþii evreiesti, inclusiv a rabinului-sef, dr. Moses Rosen. Ana Pauker a fost eliberata in aprilie 1954 la intervenþitile unor conducatori ai URSS, precum Molotov, protectorul ei, si ale maresalului Kliment Vorosilov, care ocupa functþia onorifica de presedinte al Prezidiului Suprem al URSS. In ultimii sai ani de viatþa, Ana Pauker a lucrat ca traducator de limba franceza si limba germana pentru Editura Politica.

…Si pacienta de la Sangeorgiu de Mures

Candva, Baile Sarate din Sangeorgiu de Mures erau foarte cautate si animate. Este drept ca dupa 1950 au devenit accesibile si oamenilor de rand. Activistii de partid importanþti aveau insa camerele lor rezervate si un tratament aparte. Multþi dintre cei foarte importantþi veneau chiar si cu cate un medic balneoclimatolog, desi Baile aveau incadrat in schema de personal un astfel de medic. "Timp de aproape doua saptamani, in vara anului 1956, ne-a relatat Rozalia Muresan, Ana Pauker a stat la Baile Sarate. Eu nu stiam cine este. Mi-a spus mama care lucra si ea acolo, ca este o "tovarasa" foarte importanta, de la Bucuresti. Era singura, ii placea sa stea retrasa si zilnic de la ora 11.00 - 12.00 facea bai. Doar cu mama - iar cu mine in caâteva ocazii - statea de vorba. Am mai vazut-o discutand de cateva ori cu primarul de atunci, din Targu Mures, Soos Iosif, care venea sa se intereseze de felul in care se desfasoara activitatþile in Bai.

El isi aducea si sotþia, dar Ana Pauker n-a stat niciodata de vorba cu ea.

Evita pur si simplu oamenii". Vorbind despre Ana Pauker, Rozalia Muresean a continuat: "Purta parul tuns scurt si intotdeauna peste urechi. Mult mai tarziu am auzit ca-l purta astfel din cauza ca ii lipsea o ureche. Eu vroiam sa devin croitoreasa si ea afland de la mama acest lucru si a incercat sa ma ajute. Intr-o zi a venit cu mine la Targu Mures, la Forþtele de Munca, pentru a interveni sa ma angajez croitoreasa la fabrica de textile. I-au promis ca ma angajeaza, dar dupa ce ea a plecat nu m-a mai bagat nimeni in seama. Nu mai era o persoana importanta, dar eu nu aveam de unde sa stiu atunci acest lucru...". "Eu si mama, ne-a mai relatat Rozalia Muresean, ii spuneam doamna, dar ea nu ne-a corectat niciodata si nu ne-a cerut sa-i spunem tovarasa. Vorbea rar si apssat si se vedea pe ea ca o macina boala si sufera. Eu va spun sincer, nu parea o femeie rea, asa cum am auzit mult mai tarziu vorbindu-se despre ea". Intr-adevar. Rozalia Muresan nu avea de unde sa stie ca aproape toate hotararile importante privind "destinul rosu" al Romaniei pana in 1952 au fost luate si cu votul acestei femei.

Nicolae BALINT

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:06

Da, a fost o infecta, adevarat.
Dar majoritatea o stiu pusa in guvern de rusi.
Dar perioada de ilegalitate?
Atunci ilegalistii comunisti, care erau in mare parte romani, nu luptau impotriva poporului roman.
Stiu, romanului ii este greu sa accepte ca afara de ce gandeste el ca individ, pot fi alti indivizi care gandesc altfel.
aia sunt tradatori din start.

Infecta, adevarat, dar in 1935, in focurile ce s-au auzit pe o strada din capitala, este ranita o femeie la ambele picioare.un glonte trece prin coapsa dintr-un picior in altul si acolo ramane toata viata.
Sunt arestati 18 comunisti in ilegalitate.legitimata femeia arata cartea de identitate a primariei din Piatra Neamt- Maria Grigoras.
Dar poza spune altceva.-  Ana Pauker (născută Hanna Rabinsohn) pe care  la 15 mai 1933, ziarul „Universul“ anuntase a murit în URSS. iar ziarul sovietic „Izvestia“ publicase o stire similara: în 1925, aflandu-se în URSS, Ana Pauker s-a înecat intr-un rau în timp ce facea baie.

Ana Pauker insa traieste, este comunista infocata, nu, nu antiromana, ca si comunistii la inceputurile lor, au crezut ca vor aduce bine prin ideologia lor.
Ana Pauker, femeia cea mai puternica din Romania pana azi,  prima femeie din lume care a detinut o functie majora intr-un guvern.
Soarta a facut ca cea mai temuta femeie, venită in Romania cu mandat de la Moscova,sa aiba un sfarsit pe masura : a devenit victima propriei ei politici.

Cine a fost arestat cu ea in 1935, pe strada Meteorilor in Capitala ?
Alexandru si Stela Moghioros, Liuba Chisinevschi şi Alexandru Draghici...... 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:07

Inteleg ca in 1960, cand a murit, a vrut sa ramana in Romania - frumos.
Familia insa, care nu mai era in Romania i-a transportat cenusa.
Da.Ea este ingropata azi in cimitirul evreiesc din Holon, in sector special.
Special pentru ca aduna ramasite care nu sunt ingropate in pamant, asa cum cere datina.

De altfel d-l Billy, atrage atentia clar in titlul topicului.
Vorbim de perioada stalinista a comunismului.
Si de un omagiu.
Poate nici nu a fost ironic d-l Billy.
Daca a vorbit serios?
Si ne transmite ca nu este legatura intre etnie si adoptarea principiilor comuniste.....?
Milioanele de carnete de partid (comunist) ale lui Ion si ale lui Gheorghe stau marturie

anoniymus, on 19 august 2015 - 18:55, said:
Ana Pauker nu era androidul ala jumate coi jumate penis, mai mult mortacina, cam mumie pe picioare care a reusit sa ajunga prin multe sub paturi ca sa poata omora tot ce mai era viu si liber in tara asta?

Stii, ma intreb serios.
Adevarat ca ma intreb serios.
Daca era in Romania la putere partidul comunist, flacaii cu ochii albastrii poastati pe Calea Victoriei, telefoanele ascultate, ocuparea functiilor in institutii si intreprinderi conditionata de carnetul rosu.....tot asa ai fi vorbit
Hai...fii sincer...
tot asa declarai ca te pisi pe Comitetul Central...?
Hai roman verde si viteaz...spune adevarul...!! 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:08

Fii linisiti am citit.Luptau impotriva unei conceptii politice, impotriva unei alte doctrine, luptau impotriva religiei ca mijloc de indobitocire a maselor etc...nu luptau impotriva romanilor ca romani.
Stalinismul i-a facut sa iasa din proportii.
I-a facut sa doreasca Basarabia pentru rusi

Daca stalinismul era capitalist si nu comunist se aplica cu acceasi putere
de penetrare.Rusii sunt 'de granda", vilenti si cotropitori din fire.

Eu zic ca lucrurile trebuiesc analizate corect si obiectiv.
Faptul ca nu ne plac -unora- evreii si comunistii, nu inseamna sa nu vedem intreg tabloul
din punct de vedere istoric si nu emotional.
Cu emotiile nu ajungem la adevar.

Kyre, cand cineva scrie aici ca este gata sa se pise pe mormantul cuiva, indiferent cine este ala, avem o problema, chiar daca respectivul cunoaste bine Manifestul Partidului Comunist.
Coboram la un nivel ce nu face cinste speciei. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:09

O...da, asta este.
Din nefericire anume interventii la legea in cauza au abatut atentia de la romanismul ei
ce apare clar prin initiatori  Antonescu (Crin) Andrei Gerea si George Scutaru
Sa nu uitam ca Crin antonescu este profesor de istorie.....

Interventia la lege a unui institut ce trebuie sa-ssi vada de treburile lui de studiu a victimelor holocaustului, german,
a facut ca deodata tot uraganul, tot tsunami sa fie indreptat nu impotriva romanilor antiromani, ci a evreilor asa zis anti romani.
Caci daca initiatori sunt clar, dobitoci, Institutul este cel putin impertinent. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:10

Serios?
in 1931, dupa numai 10 ani de la infiintare, votau pentru blocul National Taranesc 73.000 romani,
comunistii zic ca peste 100.000.
atunci Patrascanu (Tatăl său a fost istoricul Dumitru D. Pătrășcanu, iar mama sa, Lucreția Pătrășcanu, provenea dintr-o familie boierească) .ajunge deputat.

Devierea in rau a fost marea epurarea initiata de URSS, carui a ii cade victima si Marcel Pauker
La 23 august 1944 PCdR, a participat alturi regele Mihai, de Partidul Național Țărănesc, Partidul Național Liberal și Partidul Social Democrat Român la marea tradare nationala si  la înlăturarea regimului Maresalului Ion Antonescu

horia66, on 22 august 2015 - 11:36, said:
Si partizanii anti-comunisti, cati or fost, raportat tot la intreaga populatie ?
1956....1968..... 1989(!). Si-n 1989, pentru ce ? Daca ar fi bagat Ceausescu mancare in alimentare, benzina la peco-uri si un program mai ca lumea la TV, mai iesea Sulea Spataru' la universitate.

Le lua coana Leana gatul la timisoreni, linistita.

Stai linistit, toti vitejii de azi, stau anonim,  injura anonim, ca nu se stie, poate revin comunistii si o sa fie iar ciolan de ros....

Dar sa revenim la lege....
Cei trei initiatori, romani vezi de-ai nostrii, sunt comuinisti ?sunt evrei? sunt patrioti ?
Ma rog unul e pe la DNA, dar e baieti buni, romani, nu lifte straine. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:10

Interesant, dupa arestarea ei si ranirea in 1935, Ana Pauker, se pregateste de proces.
Procesul are loc in 1936 - 5 iunie 1936, exact ziua cand un alt roman comunist, Nicolae Ceausescu primeste 2000 lei amenda si domiciliu fortat la Scornicesti, sub supravegherea parintilor.
Da, acelasi comunist Ceausescu, pentru ovationarea caruia, milioane de romani au iesit sa il felicite, apalude, maguleasca, linguseasca.
Ati uitat, domnilor revoltati de azi?
Si nu anonimi, nu, de loc anonimi si in 50 de ani toate milioanele astea nu si-au adus aminte ca societatea multi dezvoltata comunista este ceva rau ?
Ana Pauker a fost ceami puternica femeie ce a fost in romania, nu Ceausesca , nu Udrea, nu Gainuse, nu Gorghiu.....

„Subsemnata, cerând ca, în cazul în care Siguranţa Generală a Statului a procedat la arestarea mea în baza a dovezi de delicte bine stabilite, să mă înainteze instanţelor judecătoreşti spre judecare, iar în cazul lipsei de dovezi de culpabilitate, să mă puie în libertate, declar că refuz a da Siguranţei alte declaraţii decât cea de faţă“.

Cine ii da masca jos ? Judecătorul colonelul magistrat Popescu-Cetate, care apoi scrie volumul „Conspiratia Comunista în Romania si evreica Ana Pauker in fata justitiei militare“, 

Sa fie la mintea cocosului ca, daca este mentionat expres evreu, ungur, marea majoritate erau romani ???

24 de avocaţi ai apărării, printre care Lucreţiu Pătrăşcanu, Ioan Gheorghe Maurer, Ella Negruzzi (membră PNL), Isabelle Blume Grégoire (membră a parlamentului belgian) şi Constantin Paraschivescu-Bălăceanu (ulterior, apărător al mareşalului Ion Antonescu) îi apără pe comuniştii aduşi în lanţuri la procesul de la Craiova.

cine castiga ?

Ha....Ha.....!!
Garda de fier.....!!

In 1936 are de 6 ori mai multi adepti....ajungand al treilea partid ca marime,...

Farsele istoriei ? 
sau apropierea extremelor ??
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:11

Kyre, tu ai postari atat de echilbrate.
si eu vreau binele romaniai si tu il vrei.

Dar numai dupa o lunga perioada de timp se vede ca unul din noi a gresit drumul.
dupa razboi multi viteji apar.
Pauker a dorit Basarabia pentru rusi
Punct.
A venit in Romania sa subjuge dictatorial comunist poporul roman.
Dar a avut larga sustinere in cadrul poporului roman dupa 1944.
Cu toate impotrivirile luptatorilor anticomunisti.

Inertia romanilor si teama grozava sa ia atutudine clara, transanta, a permis 50 de ani de comunism aplaudat , aplaudat si ovationat.

Unde erai anonimule atunci ?
Imparteai fluturasi in cutii postale ?
Ieseai cu colegii impotriva manifestatiei de 23 august si 1 mai ?
Mareata ta indignare de azi, nu ma impresioneaza.
L-ai sprijint si tu. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:11

Dragul meu, sionism nu este o organizatie.
Nu te mai sceme cu ce nu stii
Nu satanista si nu stalinista.
este o miscare de aspiratie, este o miscare ideologica, pe care unii evrei au adoptat-o altii nu.
Este o miscare de emancipare nationala care practic s-a terminat in 1948 cu infiintarea Statului Israel, telul lor.
Evreii de de azi se ascund in spatele lui si il repromoveaza doar pentru ca doresc mai mult teritoriu, pentru ca aduce mari benefici materiale, nu are legatura cu patriotismul.
Poti fi patriot israelian sa mori in razboi, fara a fi sionist.
Asa-i Salomee?? 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:12

Revenim ?
va anumt cu acest prilej ca sursele mele sunt aici si aicisi aici

10 ani a primit Ana Pauker.
De altfel asta era portia obisnuita pentru comunisti.
Trece din inchisoare in inchisoare, Ramnicu Sărat Dumbraveni,Craiova,  apoi Vacaresti, in final Caransebes,

doua intalniri interesante in peregrinarile ei prin inchisori......

Gheorgihiu -Dej si Coposu

Dej :
„M-am întâlnit cu dânsa în închisoarea Caransebeş, că erau şi femeile duse acolo, şi am trăit în închisoarea aceasta o bună bucată de vreme.Desigur, că era şi pentru noi o bucurie să vedem, de ce să nu spun, pe tovarăşele noastre, pe Ana.

Coposu :
„Era o persoană foarte inteligentă, foarte instruită, cu o cultură livrescă impresionantă, care suporta dialogul cu multă uşurinţă şi avea la îndemână argumente pe care ştia să le valideze cu pricepere. [...]Nu era o femeie frumoasă, era o femeie cu aspect de femeie senzuală [...] mi-a spus că, fiind încă la o vârstă tânără, pe la 15-16 ani, s-a convins de superioritatea doctrinei marxiste şi a îmbrăţişat leninismul“

si o muncitoare...

„Purtăm în inimi pe Ana noastră
Îmi aduc aminte, în anul 1918, lucram la Regie. Tovarăşa Ana venea des printre noi pentru a organiza pe muncitoare în sindicat. Era tânără, deşteaptă, curajoasă. Era a noastră şi noi eram mândri de ea. O iubeau toate muncitoarele, şi cele tinere, şi cele mai în vârstă. [...] Purtăm mereu în inimi pe Ana noastră. Pe Ana noastră n-am uitat-o niciodată“, povesteşte o „bătrână muncitoare“ celor ce au adunat marturii pentru o carete biografica

sylvius, pe 22 august 2015 - 13:13, a scris:
Adevarul e ca Leana si chiar Ana a lui Pauker, cam aduceau a precupete in piata !

ai vazut cum Coposu nu era de aceeasi parere...Da, tovarasa Gainuse, cu cocul ei in varful capului poate fi numita ....precupeata.
Dar niciodata o precupeata nu se ridica in conducatoare cu mana de fier si talent de mobilizatoare a maselor. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:13

Dar cel mai original amanunt din viata Anei Pauker l-am aflat la alegerea lui Ceausescu in comitetul Central.
Tovarasii se cam opuneau.Cei ce il stiau mai de mult chisr spuneau ca nu a avut o comportare demna in penitenciar.
Ar fi sustras mancare din pachetele primite de  colegi...
Dej,  Chivu Stoica si Gheeorghe Apostol, cei mai indreptatiti sa confirme taceau.
Asa ca Ana Pauker peseaza, ajutata de Moghioros si propunerea este admisa.
calea lui Ceausescu este deja libera................ 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:13

Oare nu-ti scapa ceva din vedere?
Nimeni nu vede ca Ana Pauker a facut bine, nu romanilor, nu comunitatii evreiesti, nu colegilor romani, comunisti bastinasi, necontaminati de virusul Stalinist.
Ce mai... E greu de gasit ceva care sa se numeasca "Testamentul Anei Pauker"
Dar dece sa ma hazardez eu ?
Il avem pe Tismaneanu, care nu-i asa, a avut cam 3 ani sa scrie la Snavov lac 2 sau 3 fel de fel de aberatii despre perioada comunista.
si zice el "

Supranumita „Pasionaria Balcanilor”, Ana Pauker  a fost o comunista convinsa, o iluminata a religiei politice bolsevice, a militat in Comintern  cu pasiune, a servit scopurile stalinismului fara rezerve.. Ca atatia alti comunisti est si central europeni, evrei la origine, de la Rudolf Slansky la Jakub Berman, de la Matyas Rakosi la Jozsef Revai, de la Iosif Chisinevschi la Roman Zambrowski, Ana Pauker a aderat la viziunea transnationala a bolsevismului, a imbratisat teza lui Stalin conform careia „piatra de incercare a internationalismului proletar este atitutidinea fata de Uniunea Sovietica”.

Si mai zice D-l Tismaneanu aici...........

Alinierea totala la aceasta pozitiei, a insemnat iesirea din conditia originara, parasirea deliberata a identitatii evreiesti (nu neaparat religioase). A-i atribui secrete aspiratii sioniste Anei Pauker ar insemna sa proiectam asupra ei lumina inselatoare a mitului. Nu, nu a fost o sionista, a fost o stalinista [...]
Sincer sa fiu, nu stiu ce inseamna „o buna evreica”. La un moment dat, in Biroul Politic, Ana Pauker a insistat asupra tratarii diferentiate a evreilor in malaxorul „luptei de clasa”.  Spunea ea ca nu trebuie uitat ca in timpul razboiului evreii fusesera victime colective, fara un regim special pentru burghezia evreiasca. Ulterior, aceasta pozitie a fost invocata de catre Gheorghiu-Dej drept cap de acuzare impotriva Anei Pauker, stigmatizata pentru „nationalism evreiesc”.  De asemenea, Ana Pauker a incurajat, in 1949-1950, tendintele de emigrare catre Israel. Dar a facut-o, neindoios, in consens cu linia Kremlinului.

si aici :

Nu cred ca Ana Pauker a fost animata de vreun patriotism evreiesc. Dar nu si-a ascuns originea si nu a facut un secret din faptul ca avea rude in Israel (fratele ei, revenit din Israel, locuia la ea). Nu a rostit vorbe veninoase la adresa institutiilor evreiesti precum un Chisinevschi ori o Ghizela Vass. Eliminarea ei din conducerea PMR a fost direct legata de intensificarea antisemitismului lui Stalin, de exacerbarea complexelor paranoice ale acestuia.

Acum eu ca sa cred....? ca a fost o vitcima a antisemitismului  rusesc?? 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:14

salomee, pe 22 august 2015 - 17:15, a scris:
Regret ca trebuie sa te contrazic.

Sionismul nu se opreste la 15 mai 1948
.
Sionism inseamna,

Este normal sa ma contrazici.
Normal este si a ai cat mai multa dreptate din punctul tau de vedere.

Doar ca din punctul meu de vedere, odata ce ai o tara si doresti un viitor sigur pentruu ea poti inlocu cu patriotis, la toate definiitile tale si ajungem la situatia corecta.

Ca sa spui ca "sionism este sa-ti iubesti tara.... sa fi gata sa-ti dai viata pentru tara.", jignesti pe cei ce si-au pierdut copii in apararea ei, crestini, druzi, beduini, musulmani, evrei nesionisti, care nu au facut-o pentru avantaje materiale ci pentru ca au fost patrioti....

Putin festiviste definitiile tale, Salomee...

si da, sionismul asa cum a fost gandit se termina in mai 1948.daca se vrea acapararea teritoriului pana la tara mare a lui Israel, atunci, da, operatia se face in spatele asa zisului sionism, vandut ca ideologie de data asta, cotropitoare

Salomee, eu te apreciez ca patrioata israeliana, ca cetateana israeliana si nu ca sionista 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:14

Un domn foarte infuriat, continua sa faca anapoda confuzii si sa emita pretentii ca Ana Pauker ar fi fost sionista.
Ghinin, domnul fie nu a citit, fia a citit si nu a inteles, si ne pune aici produs la taraba cu jumatate pret dar fara sa ne spuna ca este jumatate stricat

Ana Pauker a fost stalinista si numai stalinista.
nicidecum sionista.
Chiar daca a trimis spre Israel multi evrei.
desi putea sa o faca nu s-a gandit niciodata sa plece din tara

A fost groaznic de afectata de moartea lui Stalin, desi era deja in cadere politica.
A izbucnit inplans cand a aflat de la  Alexandru Moghioros, despre moartea celui care comisese cele mai oribile masacre si faradelegi imaginabile, intre care asasinarea propriului ei sot, Marcel Pauker, in timpul Marii Terori. 

„Daca el nu murea, tu n-ai mai fi fost in viata”. Aceste cuvinte, sintetizeaza o biografie marcata de devotament, orbire, intransigenta, iluzii si multe, mult prea multe crime.
A fost atat de devotata,  incat crimele odioase staliniste le-a considerat o etapa necesara instaratrii noii ordini, noii ideologii.
are nu se vor repeta in viitor dupa consolidarea puterii...

De multe ori pe campul de lupta dusmanii se respecta.
Pentru vitejie, pentru devotament, pentri fairplay.
Posibil ca unele calitati ale acestei femei deosebite sa fii impresionat cu adevarat si adversari ai ei... 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:15

nguyen, pe 22 august 2015 - 21:47, a scris:
Sionista, nesionista... tot evreica era iar asta nu putem trece cu vederea. Crimele evreilor impotriva romanilor sunt o chestiune evreiasca si nicidecum o nefericita coincidenta.

Poate ai dreptate -asa si  crimele romanilor impotriva romanilor ar trebui sa fie o prblema romaneasca....dar nu este.....
Hai sa o luam babeste.
din 1000 de membrii de partid cati avea PCR in ilegalitate si apoi in 1944, 800 erau evrei.
Dar apoi, in fiecare an s-au adunat zeci de mii, zeci si zeci de mii pana in 1989.....
Asta e o problema romaneasca .
Dar trebuie sa ai curaj sa o privesti in fata si sa te confrunti cu ea.
Dar nu...
Normal, sunt implicati tatii si bunicii nostrii.
Asa ca hai cu toporul la crengile din varf si nu de la baza buruienii...

Nu, nu este corect
Nu este corect ca sa scriu negativ despre evrei cand am ce scrie negativ si sa primesc like, iar daca scriu  lucruri bune cand gasesc lururile bune sa fiu injurat...
Daca asta este rezultatul dupa 25 de ani de democratie....mai bine ramaneam in dictatura comunista.... 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:16

Ana Pauker este eliberata in 1941.
Si schimbata cu nationalistul Basarabean Ion codreanu, aflat prizonier la rusi.
Probabil destinul, daca credea in el o trimite la rusi.
Intampinata de Dolores Ibarruri, Wilhelm Pick, Matyasz Racozi, devine reprezentanta comunistilor de pretutindeni in Comintern
Asa cum ii este firea se apuca imediat de treaba si de treaba temeinica.

„Tovarăşa Ana venea zilnic la noi. Ea era prima care intra în lagăr şi ultima care pleca. Într-un timp scurt, ea a reuşit să lămurească cele mai multe din problemele care frământau pe prizonieri. Atitudinea ei adânc umană ne-a apropiat aşa de mult, încât foarte curând ne-am simţit legaţi de ea. Nimeni nu-i mai spunea «doamnă».

Este vorba de lagarele prizonierilor romani in Rusia
Impreuna cu Vasile Luca, organizeaza prizonierii romani, soldati cu totii si asa apare divizia Tudor Vladimirescu...
Si ziarul Inainte -pentruRomania libera si independenta"
Cu subtilitate tovarasa ana le arata soldatilor mmarea greseala a Maresalului Antonescu si razboiul criminal ce il duce impotriva URSS.

Divizia Tudor Vladimirescu fiind pregatita, moral si material, trimite o scrisoare lui Stalin, oferindu-se sa lupte impreuna cu armata Rosie. Deci, impotriva armatei romane.......
„Astfel a luat naştere divizia de panduri «Tudor Vladimirescu», care a pecetluit cu sângele ei pentru vecie frăţia de arme româno-sovietică“, arată biografia de partid a Anei Pauker.
Divizia avea uniforme rusesti, epoleti rusesti, un mic tricolor pe umar si TV

Intrebarea era....cui sa depuna juramant divizia Tudor Vladimirescu condusa de colonelul Nicolae Cambrea?.....?
Poporului sau Regelui...?
Suspens........!!

Ce spun romanii, ce spun strainii de povestea cu aceasta divizie...?

Din România, dar mai ales din Occident, formarea Diviziei „Tudor Vladimirescu“ era privită ca un act de nedreptate. Oricum, din punct de vedere legislativ, era un act de trădare naţională. Cortland Van Rensselaer Schuyler, general în armata SUA, numit în toamna anului 1944 reprezentant al SUA în Comisia Aliată de Control pentru România, scria în jurnalul său: „Armatei i-a fost redusă puterea, recruţii au fost privaţi de arme şi trimişi acasă. Mulţi ofiţeri comunişti au fost numiţi în posturi cheie, în timp ce foştii comandanţi, dintre care unii cu importante fapte de arme la activ, au fost eliberţi din funcţie şi unii concediaţi. În timpul acestei perioade, divizia «Tudor Vladimirescu» a fost chemată din Rusia şi staţionată în Bucureşti“. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:18

Vad ca din nou se incearca devierea subiectului si chiar fara talent.
Fel de fel de balarii sataniste .....
Fel de fel de divagatii de familie, tot fara talent.
Fel de fel de trimiteri la Biblie...
si intrebari la intrebari la intrebari ca sa ajungem in balari si sa nu mai discutam relatia evrei-comunism

================

Ana Pauker a fost poate singura doamna de fier din Istorie.
in marea criza de personalitati, in mijlocul oportunismului si parvenitismului si nepotismului
ea a tinut neclintata convingerea ei in comunism.
Comunism stalinist.
Sotul ei a fost impuscat dupa ce a fost invitat la Moscova
Daca stali ii punea pistolul in mana si ii spunea "trage" ar fi tras fara sovaiala.
Tatucul stie mai bine.....Partidul stie mai bine.
si era tatal a 3 copii ai lor. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:19

"Sunt femeie, evreică, intelectuală“,

spune Ana Pauker cand il refuza pe Dimitrov sa ia conducerea in Romania, la cererea cominternului.
Refuza sa plece sa conduca Romania -

„Tovarăşe, eu sunt femeie, n-am fost în ţară în timpul războiului, am fost în închisoare şi habar n-am cum stau lucrurile. Au trecut zece ani şi este greu de făcut lucrul acesta

Romanii deja auzisera lucruri grele despre ea.
Planurile rusilor se materializau prin Comitetul National de Eliberare
Evident eliberarea Romaniei.
De conducerea mosiero-burgheza, de lipitorile poporului si iesirea muncitorilor si taranilor la lumina si la viata demna

Utopie?
Naivitate?
Tradare?

Lucrul se infaptuieste dupa colectivizare, dupa electrificare, dupa industrializare.
Altii il duc la bun sfarsit.
Paunescu canta ode in cinstea lui.
Comunistii "pasivi" care se faceau ca ploua pe altii, nu pe romani,. defilau voios si mancau mititei cu mustar la padurea Baneasa sau la Herastrau dupa ce-si exprimau devotamentul si mandria....
Desigur nu au facut nici-un rau afara de marirea necontenita a numarului de comunisti care sustinea asezarea romaniei pa partea de este a Europei....un fleac

O sfanta falsitate,.
sfant oportunism.....
eu sunt mic.....nu stiu nimic....!!! 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:19

Sa legam putin povestea ana Pauker di 23 August, de tradarea regelui, a partidelor "istorice" si a grupului Patrascanu bodnaras, vis-a vis de miscarea legionara ce si ea era in plina actiune

Aici Ana Pauker a fentat cominternul.
Nu a participat, nu a sprijinit actul regelui

Valter Roman (născut Ernest Neuländer), care a petrecut războiul tot la Moscova, dar pe care epurarea din ’52 l-a ocolit, o înfierează pe fosta sa colegă de la Comintern: „În ajun de 23 august, la ora 10.00 seara, precum vă este foarte bine cunoscut, s-a transmis la postul de radio Bucureşti mesajul regelui. [...] Mi-am dat seama imediat că este vorba de ceva extraordinar, iar din text mi-am dat seama că un rege n-a putut să întocmească un asemenea text. [...] I-am citit Anei mesajul. Ce credeţi că a spus Ana Pauker? [...] Ea a fost oficial reprezentantul partidului nostru la Comintern [...] deci trebuia imediat să-mi spună mie, e bine, nu e bine, să ia poziţia. Şi ea, aşa, într-un halat, umbla pe acolo, se ocupa de cu totul alte socoteli, îmi spunea: «Păi, fă şi tu ceva acolo». Şi cu asta s-a terminat întreaga apreciere a lui 23 august. «Fă şi tu ceva»“.

Evenimentul i-a surprins si pe rusi.
Primeau un cadou pe care nu l-au cerut.
dar ce va fi mai departe?

Valter Roman: „În dimineaţa lui 24 august, la ora 6 dimineaţa, am fost sculat din pat, au venit nişte tovarăşi la mine şi-am fost luat pe sus şi dus la Molotov. [...] Dintr-o dată am fost întrebat: «Ce se întâmplă în România?»“. Eroic, Roman le-ar fi spus sovieticilor: „Tovarăşi, este aici Ana Pauker, întrebaţi-o pe ea!“.

Deci ce se intampla cu Ana Pauker ?
De ce era indiferenta la marea schimbare ?
Simplu.
Prefera sa vina rusii sa o faca si nu romanii singuri.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:20

In 1970, apartamentul din Pache Popescu a domnului Herbert (Belu) Zilber, este calcat de hoti. Cand se intoarce acasa, noaptea tarziu, domnul Zilber, gaseste totul ravasit, intors pe dos.
Ceea ce disparuse , era lucrul cel mai pretios ce il avea - un manuscris......

mititel, vorbaret si spiritual, domnul Zilber avea multi prieteni, la toate nivele si de toate categoriile, Emil Cioran, Mihail Polihroniade, pana la Geo Bogza, Gogu Radulescu
Plecat la studii in Franta, neterminand nimic, profeseaza ilegal la intoarcere, ingineria
Nu pentru multa vreme.
Domnul Zilber cel jovial este acuzat de spionaj pentru URSS, condamnat, apoi  iertat la recurs.
Normal, si-a schimbat stapanul, acum lucrand pentru Siguranta.
Era prin anii 35-40 cand domnul Zilber sub ochii vigilenti ai sigurantei aduna bani pentru comunisti, scotea numere ilegale ale Romaniei Libere si scrie impreuna cu altii Memoriul intelectualilor adresat lui Antonescu si participa ca....expert...la Conferinta de Pace de la Paris unde ca de obicei joaca dublu, cerand americanilor sa nu lase Romania pe mana rusilor......
Nostim foc d-l Zilber....

Anul 1948...sugubatul nostru domn Zilber este exclus din partid , arestat si inclus in lotul Patrascanu.
Dar iar schimba foaia, devine din acuzat acuzator impotriva lui Patrscanu, tradandu-l in proces, si scapa din inchisoare.
Se apuca cu mare galagie sa anunte ca isi  scrie memoriile.
Cei din conducerea de sus, nu le e la indemana, Zilber stie multe, asa ca securitatea e cu ochii pe el ca pe butelie
Bodnăraș, Drăghici, Moghioroș, Borilă, Coliu, Ana Pauker, aveau capitole intregi in insemnarile lui

Ba, pe Ana Pauker chiar o vorbea de bine...mai de bine decat pe Dej si restul nomenclaturii...

Ce era in 1970 de s-a grabit securitatea.?
Domnul Zilber se hotarase ca e timpul sa faca un gheseft din toata salata asta comunista
si voia sa predea manuscrisul uni ziarist francez care sa il publice in strainatate...
cine l-a turnat ?
o tipa care il fecventa, condamnata in 59 pentru matrapazlacuri la o banca, fosta prin Israel si venita in romania codita securitatii a lui Zilber ..

Dar nu-l cunoasteti pe domnul Zilber.....reface aproape integral manuscrisul si il da in taina lui Gheorghe Bratescu, sotul lui Tania Bratescu, fosta Pauker.....fata lui Ana Pauker....
( in treacat fie spus o femeie de exceptie, o doamna....pana in varful unghiilor....)

Dupa moartea lui Zilber....(ciudat, moarte naturala)  Bratescu publica manuscrisul.
Mai mult
Se duce la CNSAS si cere cele 272 de foi furate.......
Si le primeste.................
Si le publica in orihinal la Humanitas in 1991.!!!!!

O mica revansa a Anei Pauker. 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:21

Nu asta este esentialul ci cine a facut propaganaa impotriva lui Antonescu, comandant in exercitiu, al armatei  impotriva intrarii Romaniei alaturi de Germania in Razboi, cine a pierdut zile intregi langa soldatii romani prizonieri la rusi si care au fost spalati la creier sa ridica arma impotriva fratilor lor
Cea care a coordonat eforturile propagandistice, a asigurat componenta ideologica, a asigurat legatura intre prizonieri si sovietici a fost Ana Pauker
Ea a dorit ca trupele rusesti, dar in special romanesti, formate din prizonieri sa aduca victoria
comunismului stalinist in Romania.
Cine a ajutat-o ?
Petre Borilă (Iorgu Dragan Rusev), Leonte Răutu (Lev Oigenstein), Dumitru Coliu (Dimităr Colev), Vasile Luca (Luka Laszlo, si Valter Roman (Ernest Neulander).
Arestarea lui Antonescu a deranjat-o.
In scenariul ei, rusii trebuiau sa intre cu cizmele in Parlamentul Romaniei si ei sa rastoarne puterea.

De Divizia Tudor Vladimirescu am vorbit aici:
http://forum.softped...8#entry17722578

iata-l pe conducatorul ei, colonel Niculae Cambrea care alaturi Iacob Teclu sau liderii importanti ai Partidului Comunist ,vorbeau de rolul viitor al Diviziei, care poate constitui un nucleu sanatos pentru democratizarea Armatei Romane, o adevărată armata a poporului.

In mare parte soldatii din lagarele rusesti aveau de ales intre Gulag si moarte-  si tradarea tarii.
Multi dintre ei, oameni simpli nici nu au stiut implicatiile juramantului depus

„Jur poporului meu robit de Nemţi să lupt pentru libertatea şi propăşirea lui. Jur să-mi îndeplinesc fără şovăire îndatoririle mele de ostaş în tabără, pe câmpul de luptă, oricând şi oriunde, să mă supun ordinelor comandaţilor mei şi să păstrez secretul militar. Jur să lupt pentru o prietenie trainică între România şi Uniunea Sovietică, care mi-a dat putinţa să lupt cu arma în mână pentru distrugerea duşmanului comun – Germania Hitleristă. Jur să păstrez cu sfinţenie frăţia de arme cu Armata Roşie. Jur să lupt până la ultima picătură de sânge contra nemţilor fascişti, care mi-au târât ţara în războiul lor nelegiuit”
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:22

Diviziile prizonierilor romani din rusia, formate de Ana Pauker si restul stalinistilor evrei sau romani sau maghiari,
au scapat in final de rusinea infruntarii cu armata romana, au scapat de tradare efectiva.

Au scapat prin actul de la 23 August.

Care nici ala nu a fost mai putin tradare, dar macar nu a pus fata in fata soldati romani.

Totusi rolul nefast al Diviziei Tudor Vladimirescu nu se incheie.
Ea va fi pepiniera pentru inlocuirea de zeci de cadre din armata romana, loiale regelui si lui Antonescu cu cadra ale diviziei

Se infaptuieste sovietizarea  Romaniei , a Armatei Romane.
Initiator, Coordonator si Executor  - Emil Bodnarenko -Bodnaras ministrul Apararii Nationale. prin Ordinul de Ministru nr. 2808 din 29 decembrie 1947

Si revin poate pentru a zecea oara la ideea ce am expus-o in alte pagini.
Fara colaborarea larga a romanilor, fara participarea lor activa si continua pe o perioada de zeci de ani, comunismul nu ajungea sa ne stapaneasca si azi.
Evreii, au venit pe tunuri, OK, dar tunurile au continuat sa se invarteasca in spatiul romanesc, si au fost apoi conduse de romani
Unii activ, altii pasiv.

Sa nu aruncam moartea doar in tigan, cum zice zicala, ca sa acoperim  rusinea noastra.

==============

De aceea m-am ridicat impotriva legii 217/2015 tocmai pentru inca odata romanii ce au generat-o si romanii din parlament ce au apropbat-o si presedintele roman ce a promulgat-o ne intorc la perioada stalinista 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Divizia "Tudor Vladimirescu" si Divizia "Horia Closca si Crisan"

Soldatii stateau tacuti in curtea lagrului.erau nehotarati si era tacere grea.
Cu toate invartelile ofiterilor ce roisera in jurul tovarasei Ana si din "Inalta doamna " nu au scos-o

Ana Pauker pierde rabdarea

" -A vorbit dezlantuita.Ne-a facut tradatori.Ne-a amenintat ca o sa putrezim in Siberia"
iai aduce aminte capitanul Tudor Wilhem Popescu care i-a ripostat :
" -Cu ce drept tu, străină de neam, acuzi de trădare pe cei în suferinţă şi dai lecţii de simţire românească acelora pe care patronii tăi i-au ţinut în iad şi care nu or să folosească, în ciuda ameninţărilor cu moartea, şansa ce le-o daţi de a ieşi de aici, cum au făcut nefericiţii care te urmează? Mie, celui lovit şi batjocorit, nu mi-a trecut prin minte să-ţi etichetez crezul şi lupta ta, dar tu o faci sălbatic şi neruşinat..."

Si cine era printre mambrii acelor doua divizii?

Sa-i pomenim spre stiinta Institutului wiesel.

Haupt Mircea, Teclu Iacob, Grecu Constantin, Coliu Dumitru, Cutoiu Vasile, Petrescu Dumitru, Stoica Gh. Iacob, Rab Ştefan, Wecter Mihail, Heimovici, Sevcenco Sergiu, Borilă Ecaterina, Brapeanu Gheorghe, Mânzăraru Vasile, Iliescu Napoleon, Voiculescu Ştefan, Mateaş Zaharia, Bantaş Nicolae, Brutărie Constantin, Boris Lefter, Botoacă Teodor, dr. Brăileanu Ştefan, dr. Guţu Zlatcu, dr. Herşcovici Dezideriu, dr. Derevici Gh. Ipolit, Malinovschi Ioan, Pauker V. Vladimir Vlad, Nechita Gheorghe 
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Seria turnatoriilor si tradarii romanilor de catre romani a fost cumplita in acele vremuri.
Vreti sa bagati si evrei in meniu ?
Nicio problema au fost si uscaturile lor alaturi.

A inceput chiar  inainte de semnarea armistitiului la Moscova, de către şeful delegaţiei romane Lucretiu Patrascanu, a continuat si dupa intrarea în vigoare a armistitiului, generalizandu-se.
Unul din exemple este nota convorbirii membrului Comisiei Aliate de control - S. Dangulov - cu N. Petrascu, preşedintele Ziaristilor Straini din Bucuresti, pe 27 septembrie 1944, facuta la cererea acestuia din urma si prin care il informează că: „Mulţi gazetari democraţi aproape că nu dispun de posibilitatea publicării materialelor în presă şi rămân blocaţi din cauză că, în redacţiile acestor organe de presă, se găsesc persoane cu opinii antidemocratice şi aceasta nu este întâmplător ".

La fel partidele din Romania
„Partidul Naţional-Liberal, din care fac parte mai ales oameni de afaceri, între care evrei bogaţi şi reprezintă interesele celei mai bogate pături a burgheziei române; Partidul Naţional-Ţărănesc este divizat în două, dreapta conservatoare cu Maniu în frunte şi stânga progresistă, care nu are lider; P.N.Ţ. rămâne incontestabil cel mai popular partid cu 45% din voturi la viitoarele alegeri; şi Partidul Social Democrat are cea mai scăzută popularitate cu circa 10% la viitoarele alegeri; şi Partidul Comunist are un mare viitor, un partid nou care va obţine înjur de 25%"
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   24.08.15 0:23

tidicristi, pe 23 august 2015 - 18:02, a scris:
Evenimentul 23 august 1944 , a prins-o pe omagiata cu chilotii in vine ,

Evenimentul i-a surprins si pe rusi.
Primeau un cadou pe care nu l-au cerut.
Regele s-a intrecut pe el.

Valter Roman:
„În dimineaţa lui 24 august, la ora 6 dimineaţa, am fost sculat din pat, au venit nişte tovarăşi la mine şi-am fost luat pe sus şi dus la Molotov. [...] Dintr-o dată am fost întrebat: «Ce se întâmplă în România?»“. Eroic, Roman le-ar fi spus sovieticilor: „Tovarăşi, este aici Ana Pauker, întrebaţi-o pe ea!“.
Deci ce se intampla cu Ana Pauker ?
De ce era indiferenta la marea schimbare ?
Simplu.
Prefera sa vina rusii sa o faca si nu sa o faca romanii singuri. 
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ana Pauker   

Sus In jos

Ana Pauker
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Istorie-
Mergi direct la: