VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   22.05.12 10:09

Ceva nedefinit pluteste in aerul Egiptului.
Dupa ani si ani de boicot tacit al alegatorilor din lipsa de miza reala,acum Egiptul se afla la rascruce.

Tara Laica ? cu relatii internationale,cu deschidere spre educatie multilaterala, cu servicii si aplicatii diverse sau tara islamica fundamentalista,tributara legilor si preceptelor religioase,izolata de lume.

Din multimea de candidati au rama s 13 la numar.
Pentru prima data in istorie a avut loc o infruntare televizata intre doi dintre ei:
-fostul sef al Ligii Arabe si fost sef al diplomaţiei Amr Moussa lui Abdel Moneim Aboul Fotouh, un islamist moderat fost lider al Fraţilor Musulmani.

Sarcina viitorului presedinte,indiferent carui partid sau orientari va apartine nu este usoara.
Cu o populatie ajunsa in procent de 40% la pragul de saracie,somaj,incertitudine sociala siguranta nationala,va trebui multa munca si corectitudine.

Poporul este nerabdator-- doreste libertate,doreste o viata mai buna.
I se poate oferi ?
Depinde.
Doar cu forte interne cert ca nu.
Cu ajutor extern,posibil.
Daca clasa intelectuala,tineretul progresist ce priveste spre deschidere,viata moderna,libertate de expresie va castiga,Egiptul se va ridica din cenusa precum pasarea Pheonix.

Dar daca fundamentalismul intunecat, legiile Shariei si obieiurile anacronice de 1400 de ani vor castiga ,Egiptul va ramane cenusa.

Ultima editare efectuata de catre Admin in 06.08.12 15:55, editata de 2 ori
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
Dora

Data de inscriere : 24/10/2011

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   22.05.12 10:11

Abbu,locuiesti in Egipt sau in Romania ?
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   11.07.12 13:24

Dora,locuiesc in Romania

Revenind la Egipt:

Armata egipteană a cerut luni respectarea Constituţiei şi legilor, ca reacţie la decizia preşedintelui Mohamed Morsi de a reactiva Adunarea Poporului, dizolvată la jumătatea lunii iunie..

Sus In jos
Dora

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   11.07.12 14:04

Viorica,inca o intrebare daca nu te superi.
De ce te intereseaza mai mult Egiptul si Israelul decat Romania?
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   11.07.12 20:44

Dora,mersi pentru intrebare.
Ma intereseaza in primul rand Romania,dar sunt "invelita" de stiri de dimineata pana seara.
Alte tari sunt un punct de incercare pentru mine, sa incerc sa le cunosc si sa le inteleg.
Desigur ca spectatoare.
Ai legatura cu vre-una din ele ???
Sus In jos
Dora

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   12.07.12 23:01

Tangential cu Egiptul,dar mi-a trecut.
Am avut cateva luni un prieten.
Facebook,bata-l vina.
Zilele trecute mi-a trimis un mail, speriat ca noua conducere vrea sa darame piramidele.
Crezi ca e posibila nebunia asta ?
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   19.07.12 11:33

Nu stiu daca este reala stirea cu piramidele.
Fiecare nebun poate zice ce vrea azi.

Interesant insa ca Televiziunea Egipteana anunta Lansarea canalului de televiziune, “Mariya”, ale cărui moderatoare vor fi numai femei care poartă vălul integral numit niqab, pe 20 iulie, prima zi a Ramadanului.

Nu doar prezentatoarele vor purta vălul integral, ci întreaga echipă va respecta regula vestimentară. Chiar şi persoanele intervievate vor purta vălul integral. Şi dacă nu se va găsi o expertă care poartă niqab, atunci persoana solicitată fie va accepta să poarte vălul în timpul interviului, fie faţa îi va fi blurată, potrivit canalului.

Niciun bărbat nu va fi admis nici pe platou, nici în culise. Numai proprietarul canalului, şeicul salafist Abu Islam Ahmad Abd Allah, va avea, în mod excepţional un rol consultativ în stabilirea programelor.

Sus In jos
maria_s

Data de inscriere : 30/07/2012
Varsta : 39
Localizare : Cairo

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   31.07.12 11:04

Draga Viorica , Egiptul v-a fi islamic pana in ultima zi , acum daca v-a cadea in extremism sau nu ramane de vazut , dar cel putin pe moment lucrurile se pare ca intra pe fagasul normal. Au mult de lucru zeci de ani daca nu sute ...le dorim mult succes !!!!

Despre postul de televiziune , va pot spune ca a fost creat ca sa mai spele niste creiere , si sa arate lumii cat au preluat egiptenii din cultura beduinilor , patetic este ca acest port , val,numit niqab nu este specific zonei , in special in Egipt, acu cativa ani cand am mers prima data in Egipt am vazut foarte putine, intreband sotul de ce se acopera asa mi-a raspuns ca ele nu sint egiptence si saudi ...si sunt aici in vizita , studii sau isi insotesc stii care fac afaceri aici. De atunci si pana acum sute de femei , egiptence au adoptat acest port si acum au si un canal de televiziune , vezi doamne nici un barbat nu le vede fata , decat sheikul :)) . Egiptul este o tara de agricultori, fermieri , nu sunt beduini , deci implicit daca te uiti in istoria lor vei gasi ca acest port nu e specific, e doar o moda .
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   01.08.12 23:06

Maria am auzit doua lucruri care mi-au placut mult.
"Adevarul este totdeauna la mijloc"
si
"Ceea ce se vede de aici nu se vede de acolo"

Nu mass media ne poate forma opinia si gresit este sa ne bazam numai pe ea.
Fie ca serveste interese,fie ca va cauta "explozibilul"
In plus,toti sunt destepti si cunoscatori cand doar vorbesc-in special politicienii
Cand este insa sa aplice,dau din colt in colt.

am auzit ca presedintele Mursi a multumit omologului sau Israelian pentru urarile de ramada.
Imediat a sarit mass media cu coltii incat a trebuit facuta putina cosmetica acestei stiri sa nu coboare nivelul "simpatiilor "
antiisraeliene.
Sus In jos
thalesa

Data de inscriere : 26/10/2011
Localizare : Israel

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   06.08.12 15:52

Viorica,nu stiu ce sansa are mass media sa formeze opinia la oameni cu opinii.
Stiu insa ca mass media se poate schimba.
Am sa exemplific.
Se stie de atacul terorist in care 15 soldati graniceri egipteni au murit la granita noastra cu Egiptul.
Atacul a fost in asa fel facut,ca sa dea impresia agresiunii israeliene asupra granicerilor.
Dar nu asta e important.
Stilul Mass mediei Egipteane de dupa Mubarak s-a schimbat enorm.
Ceea ce nu vedeai inainte pe ecran,vezi azi.
Exista intrebari,unele chiar incomode,exista aprecieri personale ale crainicilor,,schimbarea este uriasa.
Azi de dimineata ma uitam la postul national Egiptean, atat cat inteleg.
Crainica a transmis condoleante familiei si a intrebat.
-Cum se face ca Israelienii au stiut mai bine ca noi si au fost informati ca se pregateste un act terorist,mai mult, ne-au anuntat, iar noi am ignorat.
Interesant,nu ??
Apoi a spus pe sleau .
Este o rusine si un act inadmisibil sa omori oameni nevinovati,soldatii care te pazasc si cand....???
In timpul iftarului ....!!!!!!
Cineva a avut interes sa incinga granita...!
Cuvant cu cuvant...!
Ce zici de asta ??
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   06.08.12 19:26

thalesa a scris:
Viorica,
Ce zici de asta ??

Zic si eu asa :
-"Rau cu rau,dar mai rau fara rau"
Rau cu Israelul, dar mai rau cu teroristii din Sinai....
Unde sunt si statiuni turistice si de unde -pofta vine mancand.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   09.08.12 9:16

Seful contrainformatiilor egiptene a fost demis.Asta poate arata ca Egiptul
considera ca dreptatea a fost de partea Israelului si ca avertizarea,
oricum ai ambala-o, nu o poti prezenta agresiune.
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   10.08.12 16:47

Egiptul a hotarat sa ia masuri mai drastice in Sinai.
s-au inchis unele tunele ce faceau legatura cu Gaza,
apoi au fost aduse blindate si chiar avioane de lupta survoleaza cerul.

Sus In jos
bubu

Data de inscriere : 11/08/2012

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   12.08.12 19:30

Ce ziceti ce situatie in Egipt?
Planuiam o vizita spre toamna,dar cred ca ma abtin.
Stie cineva mai multe ?
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   12.08.12 20:00

Bubu,daca nu ai nimic urgent de facut acolo alege alta destinatie pentru moment.
azi,Presedintele Mursi a trimis la pensie doua mari nume in armata Egipteana,Hussein Tantawi
comandantul general si Sami Anan seful personalului.
In locul lui Tantawi a fost ales Abdel Fatah El-Sisi

Asta cu toate ca Consiliul armatei au ingradit prerogativele presedintelui,cu toate ca numai in iunie s-a stabilit ca pana la elaborarea unei noi constitutii,armata va fi la putere.
Morsi a aratat cine e seful in Egipt.
Singura problema pentru el este evolutia evenimentelor din peninsula Sinai.
De incidentul terorist petrecut acolo,ambele parti,armata si presedentia vor sa profite pentru a intari propria pozitie.
Morsi a numit si un vicepresedinte - Mahmoud Mekki

Interesant :
Juramantul de credinta s-a facut numai in fata presedintelui,ca pe vremea.....lui Mubarak.....!!
Sus In jos
abbuviorica
Admin

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   22.09.12 15:32

Doctorul fostului presedinte Mubarak a anuntat ca acesta se simte bine.
Infirmand zvonurile despre o criza cardiaca.

In Sinai continua lupotele grele intre armata Egipteana si beduinii intariti cu teroristi din Gaza.

Israelul se apropie de finaliuzat garsul despertitor de pe granita.In timpul lucrarilor civile protejate de armata,
au fost omorati 3 teroristi care au incercat sa traga in lucratori. Prin medierea Egiptului,corpuril lor au foat inapoiate familiilor

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?   

Sus In jos

Egiptul de dupa alegeri... Laic sau islamic ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Ultimele stiri politice :: Stiri internationale-
Mergi direct la: