VIATA DE LANGA MINE

FORUM DIFICIL PENTRU CEI CE CRED ORBESTE, INDIFERENT IN CE

AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Uleiul de masline...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Uleiul de masline...   11.07.12 12:04

Citeam o postare a unui oarecare Tony pe un forum.
Spunea acolo persona

"La ce este bun uleiul de masline?

Utilizat in alimentatie, cosmentica si medicina naturista, proprietatile uleiului de masline au fost apreciate inca din cele mai vechi timpuri. Conform lui Homer, de mai bine de 10 mii de ani maslinul creste pe taramul Greciei. Acesta numea uleiul de masline “aurul lichid”.
Maslinul a fost considerat pom sacru potrivit legii lui Solon, iar oricine distrugea un maslin era exilat sau ucis. "

Acum sa ne referim putin si la sanatate mentala.
Domnul taieste intr-o tara -Israel - unde in teritoriile ocupate,
niste colonisti fanatici taie intr-o veselie maslinii populatiei arabesti
Ca pedeapsa ca sunt ...arabi si pe pamantul lor.
Acei derbedei nu planteaza niciodata ceva.
Ei lucreaza cu capul - desi ma indoiesc serios de sanatate lor mentala.

Domnule Tony:

In Grecia,oricine distrugea un maslin era exilat sau ucis

Pe cand si la Dv....????

Pentru sanatatea corpului si a natiunii....

Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
riham

Data de inscriere : 04/08/2012
Varsta : 27
Localizare : Romania

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   08.08.12 0:00

Uleiul de masline previne aparitia bolilor de inima prin scaderea nivelului de colesterol LDL (colesterolul "rau") in timp ce creste nivelul de colesterol HDL (colesterolul "bun"). Niciun alt ulei natural nu contine o cantitate atat de mare de acid monosaturat precum uleiul de masline!
Sus In jos
abbuviorica
Admin

Data de inscriere : 08/10/2011
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   08.08.12 0:05

In cele cateva dati cat am fost prin Grecia am aflat printre alte lucruri:
-in Creta unde se foloseste numai ulei de masline,la salata,la gatit,la prajituri sau la baut cu lingura,nu exista doctor cardiolog...
Nici clienti.
Eu cu mancarea gatita cu ulei de masline nu m-am obisnuit imediat,mai ales la la gatit se pune sos nu gluma.
apoi incet,incet nu i-am mai simtit gustul,dar la salata nici azi nu pot sa simt ulei de masline.
Sus In jos
http://viatadelangamine.forumgratuiti.com
riham

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   08.08.12 1:21

Cred ca stiu ei grecii ce stiu .Multe din ceea ce se stia acum 2000 de ani , umanitatea descopera acum :)))
Uleiul de masline (virgin, nu dublurafinat ) poate fi o masca de par foarte buna .Se aplica pe par 15-20 min inainte de baie si se acopera cu o punga .Cand facem baie ,muiem prosoapul in apa calda , il scurgem bine si-l aplicam pe par .Cand incepe sa se raceasca ,repetam operatiunea pana la 4-6 ori , apoi ne spalam parul normal cu sampon .
Sus In jos
dedee

Data de inscriere : 07/08/2012
Varsta : 41
Localizare : intai Romania

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   09.08.12 13:40

Am avut ceva probleme la ficat.Chiar grele probleme.
Una din pastile avea 80% ulei de maslin.
Vreau sa va spun ca i-am simtit influenta.
Sus In jos
riham

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   09.08.12 15:13

Cea mai buna crema cand mergeti la mare este uleiul de masline .
Sus In jos
mizrahind

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   17.09.12 22:25

Exista mai multe tipuri de uleiuri alimentare (acizi grasi) si anume: omega 6 continut in floarea soarelui, porumb, soia, susan, bumbac. w6 este sensibil la lumina si la tratament termic, adica la gatit se transforma molecula meta in molecula trans, adica ceva foarte periculos pt sanatate, deoarece se lipeste de vasele sanguine infundindu-le, mai mult decit o face LDL colesterolul.
Acizii grasi w3, este continut in nuci, alune, peste, in. Este extrem de sanatos pentru ca scade valoarea colesterolului LDL, desfunda vasele sanguine si favorizeaza absorbtia si potentarea unor vitamine, cum ar fi vit. C, D, E, F. Sursa cea mai importanta de w3 este uleiul de in alimentar. W3 este insa extrem de sensibil la lumina si tratament termic. Este recomandat auster de consumat proaspat, in salate, depozitat in recipiente opace, departe de orice sursa de lumina, la temperaturi pina la 25 C. Mai exista su acizii grasi w9, continut de masline, care e cu foarte putin sub w3 ca importanta a factorului de sanatate. w9 este rezistent la lumina si la tratament termic, fiind ideal la gatit, dar cu toate acestea, la prajit sa nu fie folosit mai mult de o data, si e recomandata depozitarea in locuri intunecate si racoroase.
Maslinul din cite stiu isi are originea in Liban. Exista diferite soiuri, unele precum cei din zona unde locuiesc eu in Peloponesse, cu fructe marunte, ideale pt productia de ulei, (care dupa toate statisticile ar fi cel mai bun calitativ din toate tarile de la marea Mediterana) apoi mai exista diferite soiuri cu fructe mari sau mai mici, folosite la consum direct, dupa o pregatire specifica, tinute in apa dulce si apoi sarata, schimbata de citeva ori intr-o luna, ori dupa alte retete traditionale masline puse la sare fara alt tratament. Maslinele si uleiul de masline sint ideale in alimentatia sanatoasa, prevenind o multime de boli dar si vindecind foarte multe, nu de la sine, ci incluzindu-le in programul alimentar de tratament naturist prin dieta vegetariana sau vegana.
Sus In jos
mizrahind

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   17.09.12 22:32

riham a scris:
Uleiul de masline previne aparitia bolilor de inima prin scaderea nivelului de colesterol LDL (colesterolul "rau") in timp ce creste nivelul de colesterol HDL (colesterolul "bun"). Niciun alt ulei natural nu contine o cantitate atat de mare de acid monosaturat precum uleiul de masline!
Doar uleiul de in alimentar (omega 3) depaseste cu putin uleiul de masline.
Este bine ca cei sanatosi sa nu faca abuz, mai ales ca este foarte consistent, continind 9 calorii per gram, adica foarte mult, in timp ce mierea sau zaharul au doar 4-4,5 calorii/gr. 1-2 linguri pe zi, in salate, este ideal si suficient.
Sus In jos
danae

Data de inscriere : 22/09/2012

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   22.10.12 23:12

Eu am auzit de semintele de chia

care sunt printre cele mai marunte seminte din lume dar care au proprietati exceptional de complexe: sunt bogate in minerale, in acizi de omega-3, in antioxidanti si nu in ultimul rand, sunt bogate in proteine complexe. Semintele fac parte din familia salviei si au fost mentionate inca din secolul 16 in documentele aztece, Codex Mendoza, fiind cunoscute ca si surse de putere si energie.
Vin in doua culori, bej si negre, insa ambele variante sunt extraordinare. Consumati zilnic 2 linguri sub diferite forme precum smoothies, budinci, in painici raw, in salate, presarati-le in cerealele de dimineata etc. si nu veti regreta.
Contin de 5 ori mai mult calciu decat laptele (plus boron care ajuta calciul sa se transfere in oase).
Contin de 3 ori mai multi antioxidanti decat afinele.
Contin de 3 ori mai mult fier decat spanacul.
Contin de 3 ori mai multa fibra decat ovazul.
Contin de 2 ori mai multe proteine decat orice fel de fasole, samanta sau cereala. Sunt o sursa completa de proteine, avand toti amino-acizii esentiali care sunt prezenti intr-o forma extrem de usor de digerat.
Contin de 2 ori mai mult potasiu decat bananele.
Contin mai multa omega 3 decat semintele de in si nu se rancezesc.
Pe langa toate acestea sunt o sursa excelenta de energie, in special pentru atleti iar o cantitate mica ofera satietate.
Ajuta corpul sa elimine kilogramele in plus si taie pofta de mancare.
Ajuta corpul sa isi sustina si sa isi reconstruiasca muschii in timpul exercitiului fizic, in timpul sarcinii dar si dupa nastere, doarece ajuta la regenerarea membranei.

Creste lactatia si este o sursa compacta de nutrienti pentru copii de orice varsta.

Nu au gust si absorb apa foarte usor, transformandu-se in mai putin de 10 minute intr-o budinca densa.

Sunt usor de digerat si imediat dupa ingerare sunt transportate si folosite de catre celule corpului nostru.

Pe langa toate acestea, erau folosite de indieni si misionari pentru bandajarea ranilor pentru grabirea vindecarii si pentru evitarea infectiei. Le foloseau pentru a indeparta infectiile din ochi si pentru clarificarea ochilor, prin simpla plasare a doua seminte in ochi.

Consumul de seminte de chia ajuta la echilibrarea zaharului din sange.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Uleiul de masline...   

Sus In jos

Uleiul de masline...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
VIATA DE LANGA MINE :: SUBIECTE :: Sanatate-
Mergi direct la: